10 savjeta za zdraviji Božić

Božić je vrijeme za uživanje, ali nemoj dopustiti da postane vrijeme za pretjerivanje! Još uvijek možeš uživati u praznicima i prebroditi božićno razdoblje bez previše utjecaja na tvoje zdravlje i struk. Isprobaj naših 10 najboljih savjeta za zdraviji Božić.
1. Nemoj sjediti cijeli dan
Znamo da će se svaki božićni film prikazivati na TV-u, i svi ih volimo, ali ne moraš cijeli dan ležati na kauču! Potakni cijelu obitelj da u nekom trenutku izađu u šetnju – idealno nakon večere kako biste svi poboljšali probavu. Što više aktivnosti, to bolje, stoga ponesi sa sobom sve nove poklone koje možeš koristiti vani, poput bicikala, skutera, nogometnih lopti ili frizbija.
2. Smanji alkohol
Tijekom blagdana količina alkohola u krvi stvarno može porasti. Kuhano vino na Badnjak, vino uz večeru, kuhani gin, rakija… lista se nastavlja! Dakle, pokušaj pratiti koliko piješ i zamijeni alkoholna pića s bezalkoholnim.

3. Nemoj pretjerati s hranom
Nedavna istraživanja sugeriraju da u božićnoj večeri unosimo oko 3000 kalorija – više od cjelokupnog preporučenog dnevnog unosa za odraslog muškarca!
Ova ogromna gozba ne samo da doprinosi debljanju, već i probavnim smetnjama i žgaravici – da ne spominjemo letargiju ostatak dana, smanjujući šanse da ćeš sagorjeti veći dio. Umjesto da pretjeruješ s božićnom večerom, pojedi obrok normalne veličine i zatim uzmi 20-minutnu pauzu da vidiš možeš li još pojesti (toliko vremena treba mozgu da registrira da je želudac pun). Velike su šanse da ćeš shvatiti da ti je dosta.
4. Drži prehladu dalje od sebe
Prehlade su česte za Božić, dijelom zato što mnogi od nas putuju po zemlji, izlažući sebe – i druge – različitim virusima. Smanji svoje rizike održavanjem zdravog imunološkog sustava (pomoći će ti zdrava prehrana, dovoljno sna i nepušenje) kako bi ti borba protiv virusa prošla lakše.
Nativni Propolis
100% prirodni čuvar imuniteta već dugi niz godina
5. Nemoj se stresirati
'Ovo je vrijeme za veselje', ali veselje je posljednja stvar koju mnogi od nas osjećaju s prekomjernim trošenjem, kuhanjem, čišćenjem, beskrajnim popisima stvari koje treba obaviti i posjetiteljima bez kojih bismo mogli. Pokušaj zadržati smisao za humor i dobro raspoloženje. Je li doista smak svijeta ako se mrkva prepeče ili ako je kamin malo prašnjav? Je li ti stvarno stalo do toga što teta Marica ne odobrava činjenicu da ti i tvoj partner živite zajedno i da niste u braku? Upamti, Božić je samo jedan dan od 365 dana u godini i nije vrijedan stresa.
BEE POSITIVE
Prirodna formula sa šafranom za bolji san i raspoloženje
6. Jedi voće
Budimo iskreni, većina nas cijeli Božić preživi ne jedući ništa više voća osim onog u bombonima iz božićne čarape. Jednostavno se zapravo ne nalazi na božićnom jelovniku. Ali u ovo vrijeme kasnih noćnih sati, pretjeranog uživanja i tulumarenja, važnije je nego ikad unijeti vitamine i minerale koji će ti pomoći da se ne razboliš. Pobrini se da ti tvoj božićni popis za kupnju omogući da napuniš zdjelu s voćem i dobiješ preporučene dnevne porcije voća i povrća. (I ne, kuhano vino se ne računa kao jedna porcija!)
7. Učini nešto za druge
Teško je izbjeći konzumerizam koji je preuzeo Božić u zapadnom svijetu, ali ne mora se sve vrtjeti oko davanja ili primanja darova. Pokušaj učiniti nešto za druge ove blagdane, bilo da se radi o pečenju dodatnih pita od mljevenog mesa za starijeg susjeda ili doniranju darova lokalnoj dobrotvornoj organizaciji.

8. Razmisli prije jela
Božić je vrijeme obilja, a s orašastim plodovima, čokoladama, pitama od mljevenog mesa i kolaču od sira kamo god pogledaš, bilo bi poprilično smiješno reći da ne jedeš nikakve poslastice tijekom blagdanskog razdoblja! Ali umjesto da bezumno trpaš u usta sve što je pred tobom, provedi trenutak razmišljajući o tome želiš li to stvarno ili samo jedeš jer je tu.
9. Uključi svoj mozak
Umjesto da se isključite ispred TV-a, održite svoj um aktivnim igrajući igre poput Trivial Pursuit ili Charades. Ovo je također odličan način da se svi okupite. Ako niste osoba za 'igre', uključite svoj um postavljanjem novih gadgeta, kao što su Playstation, iPad, mobilni telefoni ili prijenosna računala.
10. Pažljivo kuhaj
Ako tvoje božićne obveze uključuju kuhanje večere, oduševljenje će ti splasnuti kada čuješ da je prosinac jedan od najčešćih mjeseci u kojima se ljudi otruju hranom. Kako bi se rizici smanjili na minumum, ne ostavljaj hranu na stolu cijeli dan. Stavljaj male količine odjednom, tako da je ono što je na stolu tek skuhano ili tek izašlo iz hladnjaka. U idealnom slučaju pokušaj iskoristiti sve ostatke unutar 48 sati ili ih zamrznuti. Što se puretine tiče, uvijek je odmrzavaj u hladnjaku, 10 do 12 sati po kilogramu i ne peri ju jer se time šire bakterije koje će kuhanjem ionako biti uništene.
I što je najvažnije, provedi sretne i zdrave blagdane!