Osteoartritis - Kronična Bolest Kostiju - Uzroci i Liječenje

Što je Osteoartritis?
Osteoartritis je najčešći oblik artritisa, to je progresivna i degenerativna bolest uzrokovana propadanjem hrskavice. Poznat je još po imenima artroza ili osteoartroza.
Najčešće se pojavljuje u kuku i koljenu i slovi za drugu bolest po redu koja uzrokuje kroničnu onesposobljenost. Rana intervencija osteoartritisa je ključna jer lijek ne postoji no napredovanje osteoartritisa može se usporiti određenim postupcima.
Uzroci Osteoartritisa
Osnovni uzrok osteoartritisa je propadanje hrskavice. Iako se može pojaviti bilo gdje u tijelu, najčešće pogađa kuk, koljeno, zglobove ruku te kralježnicu. Sama pojava artritisa ovisi o načinu života i koliko su se zglobovi trošili kroz vrijeme.
Osobe koje su se intenzivno bavile sportom ili radile teži fizički posao imaju veću vjerojatnost da će oboljeti. Ako se zglob pretjerano trošio s vremenom, dolazi do zadebljanja i iskrivljenja kosti i kretanje postaje bolno i ograničeno te dolazi do atrofije mišića uslijed nekorištenja istih.
Faktori koji povećavaju rizik od razvijanja osteoartritisa:
-
Starenje
-
Intenzivno bavljenje sportom
-
Pretilost
-
Repetitivni i pretjerani pokreti zgloba
-
Traume zgloba
-
Upale zgloba
-
Dijabetes i poremećaji krvotoka
-
Genetika
-
Spol
Starenje
Osteoartritis je povezan s procesom starenja. Najčešće se javlja nakon 40. godine i u većini slučajeva nije opasna po život. 9 od 10 osoba iskusi neki oblik osteoartroze.
Intenzivno Bavljenje Sportom
Nerijetko se događa da profesionalni sportaši nakon nekog vremena obole od artroze zbog intenzivnih treninga koji brže troše hrskavicu. Neki od sportova u kojima se češće pojavljuju oblici artroze su nogomet, balet, tenis, trčanje, itd.
No to su rezultati studija na profesionalnim sportašima koji većinu svog života treniraju i rekreativci nemaju razloga za brigu osim ako ne dođe do ozlijede ili se vježbe ne izvode pravilno što potencijalno dovodi do prevelikog pritiska na određeni zglob.
Pretilost
Pretilost je uzrok mnogih bolesti i smatra se jednim od najvećih neprijatelja zdravlja. Veća tjelesna težina uzrokuje i veći pritisak na kosti i zglobove, koji se onda troše više i brže nego kod osobe manjeg indeksa tjelesne mase.
Repetitivni i Pretjerani Pokreti Zgloba
Slično kao kod sportaša, neki poslovi zahtijevaju nelagodne pozicije u kojima se radi, što dovodi ka pretjeranom opterećenju zgloba i trošenju. Neki od poslova koji su pogođeni osteoartritisom su postavljanje keramike, poslovi u agrikulturi, poslovi čišćenja, itd.
Traume Zgloba
Traume zgloba poput iščašenja ili prijeloma kosti, mogu dovesti do oštećenja same hrskavice i nepravilnog srastanja kostiju.
Upale Zgloba
Ljudi koji primijete da im je neki zglob upaljen i ukoliko uz to imaju vrućicu ili infekciju, možda imaju artritis. Bitno je na vrijeme potražiti liječničku pomoć i usporiti progresiju bolesti.
Dijabetes i Poremećaji Krvotoka
Ukoliko imaš dijabetes, povećan je rizik da oboliš od osteoartritisa. Određeni faktori, poput oštećenja živaca, bolesti arterija i pretilost, mogu dovesti do problema s artritisom. Osim dijabetesa, određeni problemi s krvožilnim sustavom i hormonalni poremećaji mogu također pridonijeti riziku od obolijevanja.
Genetika
Unatoč manjku dokaza, postoji povezanost između artritisa i genetike te se smatra da postoji mogućnost da je ova bolest nasljedna.
Spol
Osteoartritis češće pogađa žene iznad 55 godina nego muškarce iste dobi.
BEE FLEXI
Problemi sa zglobovima neka budu prošlost uz prirodnu pomoć.
Osteoartritis - Simptomi
Osteoartritis se može pojaviti u jednom ili više zglobova te uzrokovati bol, oticanje i ukočenost zahvaćenog područja. Često bolovi započinju kao blaga smetnja, no s vremenom se pogoršava do granice da ometaju svakodnevne radnje.
U krajnjim progresijama bolesti, zglob propada (degenerira) i pojavljuje se ograničenje pokreta. Bol se najčešće opisuje kao “tupa”, a s vremenom postaje sve teže kretati se nakon dužeg perioda mirovanja. Naposljetku može doći i do bolova u mirovanju. Zglob može biti vidno ili gotovo neprimjetno otečen. Također, bol se može projicirati u smislu da se osjeti u jednom području, a u stvarnosti je zahvaćen potpuno drugi zglob.
Simptomi osteoartritisa su:
Bol u Jednom ili Više Zglobova
Bolovi se često javljaju gotovo neprimjetni, no kako bolest napreduje se pogoršavaju. Na jačinu bolova može utjecati bol i hladnoća. Ukoliko osjetiš bolove više od nekoliko tjedana, potrebno je otići kod liječnika da se utvrdi točan uzrok
Ukočenost u Jednom ili Više Zglobova
Na samom početku bolesti ukočenost može biti blaga ili se može pojaviti nakon spavanja. S vremenom može uzrokovati u potpunosti ograničen pokret i bitna je rana intervencija.
Otečenost Jednog ili Više Zglobova
Ukoliko je zglob povećan ili izgleda kvrgavo, postoji mogućnost da je riječ o artritisu. Nakon nekog vremena, pogotovo ako se nalazi u rukama, može uzrokovati kvrge i deformacije.
Slabost i Gubitak Mišića oko Bolnog Područja
Dugotrajna bol u mišiću ili slabost također može biti jedan od simptoma osteoartritisa. Nakon pojave simptoma bolest najčešće sporo napreduje uzrokujući određeni stupanj nesposobnosti (invalidnosti). Ponekad propadanje zglobova prestaje ili se stanje čak poboljšava.
Osteoartritis Koljena - Razlozi i Tjelovježba
Osteoartritis koljena se najčešće javlja u srednjoj dobi te nastaje zbog postupnog trošenja zglobne hrskavice u koljenu. Trošenje i propadanje hrskavice dovodi do deformiteta čija je posljedica razvitak osteofita. Osteofiti su koštane izrasline koje uzrokuju bol.
Koljena su jedan od najpogođenijih zglobova u tijelu jer cijelog našeg života nose našu težinu. Bol se uglavnom pojavljuje kroz noć i ujutro nakon spavanja a često i nakon fizičke aktivnosti poput hodanja, trčanja ili vožnje bicikla.
Osim propisane terapije koju nam prepiše liječnik, možemo svakodnevno raditi određene vježbe koje će održati mobilnost u koljenu i poboljšati njegovu prokrvljenost.
Razgibavanje
Prije izvođenja bilo kakvih vježbi, potrebno je zagrijati sve zglobove u tijelu. To radimo pokretima naprijed-nazad ili gore-dolje, kao i kružnim pokretima.
Vježba 1 - Podizanje Opružene Noge iz Ležećeg Položaja
Legnemo na leđa, pripazimo da su lopatice spojene i da je donji dio leđa sljubljen s podlogom. Obje noge su opružene ravno na podu.
Podižemo desnu nogu prema zraku bez savijanja koljena (lijeva noga ostaje na podu), maksimalno koliko možemo i zadržimo par sekundi. Polako spustimo nogu na tlo i ponovimo s drugom nogom. Ponoviti 5-10 puta sa svakom nogom.
Vježba 2 - Stiskanje Lopte Nogama (Adukcija)
Ovu vježbu možemo izvoditi sjedeći na stolici ili ležeći na podu. U početnoj poziciji je bitno da su leđa uspravna a noge u koljenu savijene tako da tvore slovo L. Između koljena stavimo loptu i čvrsto ju stisnemo te zadržimo nekoliko sekundi. Ponoviti 10-15 puta.
Vježba 3 - Gore - Dolje
Ova vježba možda će zvučati jednostavno, no pravilna forma je jako bitna da bi se izbjegla bol uzrokovana prevelikim opterećenjem na koljeno. Stanemo uspravno, iza sebe postavimo stolicu. Ukoliko je stolica preniska, možemo dodati jastuk ili povišenje. Noge su razmaknute u širini ramena, leđa uspravna.
Stisnemo trbuh i lagano se spuštamo u sjedeću poziciju. Pripaziti na koljena koja ne smiju previše odmaći ispred nožnih prstiju. Možemo sjesti u potpunosti ako nam je teško, ili pokušati samo dotaknuti stolicu i vratiti se u početni položaj. Još jedna bitna stavka je da je pri izvođenju vježbi težište na petama i nikako na prsima. Tako se umanjuje opterećenje koljena. Ponoviti 10-15 puta.
BEE FLEXI
Problemi sa zglobovima neka budu prošlost uz prirodnu pomoć.
Osteoartritis Kralježnice - Razlozi i Tjelovježba
Kralježnica je anatomski mnogo složenija od, primjerice, kuka ili koljena. Osteoartritis na kralježnici nastaje slijedom sličnih uzroka kao i kod drugih artritisa. Neki simptomi uključuju ukočenost, bol, edeme te zvuk pucketanja u kralježnici prilikom pokreta. Nekada se pojavljuje i vrućica.
Fizikalna terapija je od velike važnosti kao i promjena načina života koja može znatno usporiti ili čak poboljšati artrozu kralježnice. Bitno je ojačati mišiće leđa i vrata kako bi bolje podupirali samu kralježnicu.
Osteoartritis Tjelovježba - Plivanje
Plivanje je odlična tjelovježba za svakoga, a pogotovo za osobe s artrozom. Kod plivanja rade svi mišići u tijelu a gotovo i nema opterećenja na zglobovima. Osim toga, plivanje nam poboljšava plućni kapacitet i kardiovaskularni sustav.
Uz plivanje, pogodno je izvoditi i vježbe u vodi, upravo zbog smanjenog opterećenja na zglobove. Tri puta tjedno po 30-40 min laganog vježbanja će vrlo brzo pokazati pozitivne rezultate.
Osteoartritis Tjelovježba - Yoga
Lagano istezanje i meditacija mogu donijeti velike benefite u olakšanju tegoba koje su uzrokovane osteoartritisom. Važno je naglasiti da se yoga mora izvoditi uz stručnu osobu koja će se pobrinuti da zglobovi nisu pod prevelikim opterećenjem i da se vježbe izvode pravilno.
Trening s Opterećenjem
Ukoliko se radi o upali zgloba ili tendonitisu, najčešće su prepisani nesteroidni protuupalni lijekovi. U nekim težim slučajevima, mogu se prepisati i kortikosteroidi.
Osteoartritis Kuka - Razlozi i Tjelovježba
Artroza kuka je također jedna od najčešćih bolesti, a razvitku bolesti doprinose prijašnja oštećenja i ozljede kao i cjeloživotno trošenje zgloba. Osteoartritis kuka može uzrokovati otežano hodanje, a kod bolesti koja je više uznapredovala može se preporučiti ugradnja umjetnog kuka.
Za prevenciju i usporavanje simptoma postoje vježbe koje se mogu izvoditi, naravno, uz odobrenje liječnika. Ovim vježbama jačamo mišiće oko kuka te tako smanjujemo opterećenje istog te također poboljšavamo njegovu fleksibilnost.
Vježba 1 - Bočno Podizanje Noge u Stojećem Položaju
Vježbu započinjemo u stojećem položaju, s jednom rukom na osloncu (zid ili stolica). Držeći desnu nogu ravnom i opruženom, podižemo ju u stranu koliko možemo. U najvišoj točki pokreta pokušamo zadržati par sekundi. Vraćamo nogu u početni položaj i ponavljamo 10-15 puta. Nakon toga radimo isto s drugom nogom.
Vježba 2 - Koljena prema Prsima
Vježbu započinjemo ležeći na podlozi s opruženim nogama. Savijamo jedno koljeno, obuhvaćamo ga rukama oko potkoljenice te privlačimo ka prsima. Držimo položaj 20-30 sekundi i vraćamo se u početnu poziciju. Ponavljamo s drugom nogom, zatim s obje istovremeno. Ponoviti cijelu sekvencu 4 puta.
Vježba 3 - Ekstenzija Kuka
Započinjemo ležeći na trbuhu, s jastukom ispod kukova. Glava i ostatak tijela moraju biti opušteni. Savijamo jedno koljeno za 90 stupnjeva tako da tvori slovo L te a podižemo u zrak koliko god visoko možemo. Zadržavamo položaj u najvišoj poziciji minimalno 5 sekundi. Vraćamo se u početnu poziciju i ponavljamo 8 puta. Zatim radimo istu sekvencu s drugom nogom.
Liječenje i Lijekovi za Osteoartritis
Do sada još nije pronađen točan lijek za artritis. No, postoje različite terapije i tretmani koji bolesniku mogu olakšati bolove i pomoći da uspori progresiju same bolesti. Osim blagih analgetika, mogu biti propisani kortikosteroidi (oralni ili ubrizgani injekcijom u oboljelo područje).
Paracetamol, poznat i kao Acetaminofen
Acetaminofen je lijek koji se koristi za snižavanje povišene temperature te ublažavanje slabijih bolova. Koristi se kod glavobolje, kao i bolova u zglobovima i mišićima. Paracetamol treba koristiti po naputku zdravstvenog djelatnika, jer pretjerana konzumacija može dovesti do oštećenja jetre.
Nesteroidni Protuupalni Lijekovi
Za osteoartritis se još koriste i nesteroidni protuupalni lijekovi poput ibuprofena, naproksen natrija, koji ublažavaju bol uzrokovanu osteoartritisom.
Duloksetin
Iako se češće prepisuje kao antidepresiv, duloksetin također služi i kao lijek za kroničnu bol, uključujući bol uzrokovanu artrozom.
Popis Aktivnosti i Prevencija Osteoartritisa
Osteoartritis može svakoga zahvatiti i bolje je spriječiti nego liječiti. Zdrava prehrana i namirnice koje održavaju zdravlje zglobova i kostiju će uvelike pomoći, u kombinaciji s tjelovježbom i postizanjem zdrave tjelesne težine. Redovita tjelovježba pomoći će u poboljšanju mobilnosti i fleksibilnosti, te će ojačati mišiće koji su potrebni za bolju potporu zglobova i kostiju.
Kod izbora aktivnosti bitno je jedino da opterećenje na zglobove nije intenzivno i da nema puno repetitivnih pokreta kao kod npr. trčanja. Neke od preporučenih aktivnosti su:
-
Svakodnevno zagrijavanje zglobova
-
Redovito vježbanje
-
Odmor
-
Istezanje
-
Pilates
-
Yoga
-
Bicikliranje
-
Zumba
-
Trening s opterećenjem
Najčešće Postavljena Pitanja o Osteoartritisu
Kako prehrana utječe na osteoartritis?
Osteoartritis se može ublažiti pravilnom prehranom s mnogo sirovog voća i povrća. Nekoliko puta tjedno je preporučljivo jesti plavu ribu te pripaziti na unos masnoća životinjskog podrijetla. Hranu umjereno soliti i što više koristiti biljne začine umjesto soli.
Treba smanjiti konzumaciju šećera i biti umjeren u konzumiranju alkohola. Osim toga, jako je bitno unositi dovoljnu količinu vode kroz dan.
Javlja li se osteoartritis kod mladih osoba?
Iako uglavnom pogađa starije osobe, kod mladih se može pojaviti sekundarna artroza uzrokovana oštećenjima i traumama zgloba. Bitno je što ranije započeti sa zdravim navikama i spriječiti daljnji razvoj bolesti.
Zaključak
Bolovi u zglobovima često su prvi znak osteoartritisa. Iako nema lijeka, ova bolest može se ublažiti primjenjivanjem zdravih navika i tjelovježbom. Uz zdravu prehranu, mogu se koristiti i suplementacije u prehrani poput Bee Run Flexi koji sadrži propolis, pčelinju pelud, glukozamin i kondroitin - supstance iz prirode koje pomažu u regeneraciji i očuvanju zdravlja zglobova.
Mnoge bolesti počinju upravo nezdravim načinom života, zato je jako bitno da upravo danas počneš mijenjati svoje loše navike s boljima, i fokusiraš se na svoje zdravlje i budućnost.