Afte kod djece
Što su afte?
Afte su male ranice koje se javljaju unutar obraza i usana, u podnožju desni te na ili ispod jezika.
Afte se razlikuju od herpesa (plikova s groznicom), koji su uzrokovani virusom i nalaze se izvan usta oko usana, na obrazima ili bradi ili unutar nosnica. Herpes je zarazan, ali afte nisu.
Što uzrokuje afte?
Nitko ne zna točno što uzrokuje afte, također poznate kao aftozni ulkus. Smatra se da mnogi čimbenici dovode osobu u opasnost za njih. Prehrana može igrati ulogu kao i pad imuniteta. Čini se da ljudi čija je prehrana siromašna folnom kiselinom, vitaminom B12 i željezom češće razvijaju afte, kao i osobe s alergijama na hranu.
Također, čini se da ozljede u ustima (poput ugriza unutarnje strane usne ili čak prejakog četkanja i oštećenja osjetljive sluznice u ustima) također uzrokuju afte. Natrijev lauril sulfat (SLS), sastojak mnogih zubnih pasta i vodica za ispiranje usta, povezuje se s nastankom afti, a ponekad ranice mogu biti znak problema s imunološkim sustavom.
Čak bi i emocionalni stres mogao biti faktor. Jedno istraživanje studenata pokazalo je da su imali više afti tijekom stresnih razdoblja, kao što je vrijeme ispita.
Tko dobiva afte?
Otprilike 1 od 5 osoba redovito dobije dosadne afte, zbog kojih jelo, piće, pa čak i pranje zuba može biti prava bol. Čini se da najčešće obolijevaju djeca i mladi u tinejdžerskim i ranim dvadesetima, a kod žena je dvostruko veća vjerojatnost da će ih razviti nego kod muškaraca. Neke djevojke i žene dobiju afte na početku menstruacije.
Iako afte nisu zarazne, sklonost izbijanju afte može biti prisutna u obitelji.
Koji su znakovi i simptomi afti?
Afte se obično pojavljuju kao okrugle, bolne otvorene ranice koje imaju bijelu ili žućkastu prevlaku i crvenu "aureolu" oko sebe. Većinom su male (6 milimetara u promjeru) i plitke, ali povremeno mogu biti veće i dublje.
Najčešće se afte pojavljuju same, ali se mogu pojaviti u malim skupinama. Ponekad će neko područje trnuti ili peći prije nego što se afta stvarno razvije.
Potrebno je oko 2 tjedna da afte zacijele. Tijekom tog vremena rane mogu biti bolne, iako su prva 3 do 4 dana obično najgora. Osim ako su jako velike ili duboke, obično zacjeljuju bez ožiljaka.
Kako se dijagnosticiraju afte?
Samo zato što su afte prilično česte ne znači da ih treba zanemariti.
Ako vaše dijete ima afte koje traju dulje od 2 tjedna ili ne može jesti ili piti zbog boli, nazovite svog liječnika. Također ga nazovite ako se ranice pojavljuju više od dva ili tri puta godišnje.
Obično nisu potrebni testovi za dijagnosticiranje afti, jer ih liječnici mogu identificirati samo na temelju anamneze i fizičkog pregleda.
Ako vaše dijete često dobiva afte ili su teške, liječnik će možda htjeti napraviti testove kako bi potražio moguće nutritivne nedostatke (koji se mogu ispraviti promjenama u prehrani ili vitaminskim dodacima na recept), nedostatke u imunološkom sustavu, te alergije na hranu ili dr.
Kako mogu pomoći svom djetetu da se osjeća bolje?
Kako biste pomogli da afte budu manje bolne i spriječite ih da se vrate, potaknite dijete da:
-
izbjegava jesti abrazivnu hranu, poput čipsa i orašastih plodova, koji mogu iritirati desni i druga osjetljiva tkiva usta
-
četka i ispire zube pastama i tekućinama za ispiranje usta koje ne sadrže SLS
-
koristi samo četkice za zube s mekim vlaknima i pazite da zube ne četka previše
-
izbjegava hranu na koju je alergično
-
izbjegava začinjenu, slanu i kiselu hranu (kao što su limuni i rajčice), koja može iritirati osjetljive ranice u ustima
Kako se liječe afte?
Većina afti će zacijeliti sama od sebe za nekoliko dana do nekoliko tjedana. Ako su bolne, svom djetetu možete dati lijek protiv bolova koji se može kupiti bez recepta poput ibuprofena ili acetaminofena.
Ako se ranica ne popravi nakon nekoliko tjedana ili se rane stalno vraćaju, posjetite liječnika ili stomatologa. On može propisati lokalni lijek, posebnu vodicu za ispiranje usta ili kućni lijek koji će pomoći u liječenju rana.
Za lijekove koji se nanose izravno na ranu, prvo osušite to područje maramicom. Pamučnim štapićem nanesite malu količinu lijeka i pazite da dijete ne jede i ne pije barem 30 minuta nakon nanošenja kako se lijek ne bi isprao.
Ako se afte kod vašeg djeteta pojavljuju učestalo, rješenje može biti podizanje imuniteta uz Nativni Propolis Junior. To je 100% prirodan prah na bazi propolisa i pčelinje peludi namijenjen djeci slabog imuniteta.