Bolna menstruacija (dismenoreja): Uzroci i kako si olakšati bolove
Bol tijekom menstruacije ili dismenoreja uobičajena je i prirodna pojava u menstrualnom ciklusu koju većina žena doživi u nekom trenutku svog života.
Ova nelagodna bol obično se manifestira kao intenzivni grčevi u trbuhu koji se mogu širiti na leđa i bedra. Međutim, može se javljati i kao tupa, ali konstantna bol.
U ovom članku saznaj sve o uzrocima bolnih menstruacija, kako si možeš olakšati bolove te kada je vrijeme za posjet liječniku.
Uzroci bolne menstruacije
Tijekom menstruacije, zid maternice se steže (kontrahira) kako bi izbacio svoju sluznicu.
Prekomjerna kontrakcija maternice dovodi do pritiska na okolne krvne žile, što privremeno ometa protok krvi - kisika - u maternicu. Bez kisika, tkiva u maternici oslobađaju kemikalije koje potiču pojavu boli.
Dok tijelo oslobađa ove kemikalije koje uzrokuju bol, istovremeno proizvodi i hormonima slične tvari - prostaglandine. Prostaglandini potiču mišiće maternice na još veću kontrakciju, dodatno povećavajući razinu boli.
Nije još potpuno jasno zašto neke žene doživljavaju jače bolove tijekom menstruacije od drugih. Moguće je da neke žene imaju veću koncentraciju prostaglandina, što rezultira jačim kontrakcijama i bolovima.
U rijetkim slučajevima, bolne menstruacije mogu biti uzrokovane drugim zdravstvenim stanjima, kao što su:
-
Endometrioza - kronična bolest koju karakterizira pojava tkiva sluznice koja oblaže maternicu (endometrija) na različitim mjestima u tijelu na kojima se inače ne bi trebalo nalaziti, odnosno bilo gdje izvan maternice. Prilikom otpadanja, ova tkiva mogu uzrokovati jaku bol.
-
Fibroidi, odnosno miomi maternice - benigne izrasline koje mogu rasti u ili oko maternice te uzrokovati bolne i obilne menstruacije.
-
Upalna bolest zdjelice - infekcija reproduktivnog sustava koja zahvaća jajnike, jajovode i maternicu.
-
Adenomioza - stanje u kojem se tkivo koje normalno oblaže maternicu počinje razvijati unutar njenog mišićnog zida, što rezultira posebno jakim menstrualnim bolovima.
Nedovoljan unos željeza
Anemija je uobičajena među ženama te je često rezultat nedovoljnog unosa željeza u organizam. Određena stanja, poput obilnijih menstruacija, dovode do povećanih potreba za željezom.
Korištenje dodataka prehrani poput Ferroceta može ti pomoći da nadoknadiš nedostatak željeza u organizmu. Ferrocet je potpuno prirodni dodatak prehrani na bazi propolisa, pčelinje peludi, vitamina C, fruktoze i željeza. Ova formula omogućit će ti bolju apsorpciju željeza iz hrane i pomoći u održavanju optimalne razine ovog nutrijenta u organizmu.
Ferrocet
prirodno rješenje za nedostatak željeza u krvi
Koliko traje bol prilikom menstruacije?
Bolovi se obično javljaju istovremeno s početkom krvarenja, no neke žene mogu osjetiti bol nekoliko dana prije nego što mjesečnica započne.
Uobičajeno trajanje bolova je od 48 do 72 sata, iako mogu potrajati i duže. Najintenzivniji bolovi su obično tijekom najobilnijeg krvarenja.
Osim ako se ne radi o nekom zdravstvenom problemu, bolne menstruacije uglavnom se poboljšavaju s godinama, a nerijetko potpuno nestaju nakon što žena rodi prvo dijete.
Kako si mogu olakšati menstrualne bolove?
U većini slučajeva, bolne menstruacije mogu se uspješno tretirati kod kuće ili barem smanjiti na podnošljivu razinu nelagode.
Evo nekoliko načina koji ti mogu pomoći ublažiti naporne grčeve uzrokovane menstruacijom:
1. Topli oblozi
Primjena topline na trbuh i donji dio leđa, poput toplih obloga ili boce s toplom vodom, može značajno ublažiti menstrualne bolove. Toplina širi krvne žile i poboljšava cirkulaciju.
2. Tjelovježba
Iako možda nemaš volje za vježbanjem tijekom bolnih menstruacija, blaga tjelesna aktivnost može smanjiti bolove. Isprobaj lagano plivanje, šetnju ili vožnju bicikla. Joga također može biti odlična opcija jer ne samo da pomaže smanjiti bolove, već će ti pomoći da se opustiš.
3. Topla kupka
Opuštanje u toploj kupki također može pružiti olakšanje i pomoći ti u opuštanju.
4. Masiranje leđa i trbuha
Opušta mišiće i pomaže u sprječavanju grčeva.
5. Prestanak pušenja
Pušenje može negativno utjecati na menstrualne bolove, stoga razmotri mogućnost prestanka pušenja radi smanjenja nelagode.
6. Prakticiranje tehnika za opuštanje i smanjenje stresa
7. Tablete protiv bolova
Kada je vrijeme za posjet liječniku?
Kao što smo istaknuli na početku članka, menstrualni bolovi uobičajena su i normalna pojava.
Međutim, vrlo jaka i pretjerana bol koja onemogućava obavljanje svakodnevnih aktivnosti može biti znak da je vrijeme da se obratiš svom ginekologu.
Također, obavezno se obrati svom ginekologu ukoliko primjetiš neke od sljedećih promjena:
-
Povećanje količine krvarenja tijekom menstruacije
-
Pogoršanje menstrualne boli
-
Neredovitost dolaska menstruacije
-
Krvarenje između menstruacija
Tvoj će ginekolog s tobom provesti detaljan razgovor o simptomima kako bi dobio sveobuhvatan uvid u zdravstveno stanje.
Osim toga, obavit će potrebne preglede, uključujući i pregled zdjelice, kako bi dobio jasniju sliku.
Ukoliko se utvrdi da grčevi nisu povezani s menstruacijom, liječnik će preporučiti dodatne testove kako bi se postavila točna dijagnoza i odabrala odgovarajuća terapija.
Važno je pravilno utvrditi uzrok simptoma kako bi se osiguralo najbolje moguće liječenje.
Menstrualna bol i plodnost
Dismenoreja kao normalan dio menstrualnog ciklusa nije znak za uzbunu te ne utječe na plodnost.
Međutim, ukoliko je uzrok bolova medicinsko stanje, to može imati utjecaja na plodnost. Naprimjer, endometrioza ili upalna bolest zdjelice mogu uzrokovati ožiljke i nakupljanje tkiva u jajovodima, što otežava spermijima da dosegnu i oplode jajnu stanicu.
ZAKLJUČAK
Menstrualna bol jedna je od najneugodnijih simptoma koji se javljaju tokom menstruacije. Srećom, kod većine žena uzrok boli nije ozbiljan i povezan je sa normalnim fiziološkim procesima.
Intenzitet bolova vjerojatno će se smanjiti s vremenom, a do tada ne zaboravi na redovitu fizičku aktivnost i slijedi naše smjernice kako bi si olakšala menstrualne tegobe.