Artritis: Simptomi, uzroci i liječenje
Artritis je oteklina ili osjetljivost jednog ili više zglobova, a karakteriziran je bolnim i ukočenim zglobovima koji se obično pogoršavaju s godinama. Iako postoji više različitih vrsta artritisa, od kojih svaka oštećuje zglobove na drugačiji način, najčešći tipovi su osteoartritis i reumatoidni artritis.
Osteoartritis uzrokuje propadanje hrskavice - tvrdog tkiva koje pokriva krajeve kostiju, gdje se nalaze zglobovi. S druge strane, reumatoidni artritis je bolest u kojoj imunološki sustav napada zglobove.
Koji su simptomi artritisa?
Ovisno o vrsti artritisa, različiti simptomi uključuju:
-
Ukočenost zglobova
-
Otečeni zglobovi
-
Crvenilo
-
Smanjen opseg pokreta
Bee Flexi
za zdrave i agilne zglobove
na bazi propolisa, pčelinje peludi, glukozamina i kondroitina
Različiti tipovi artritisa imaju različite uzroke. Na primjer, giht je rezultat prevelike količine mokraćne kiseline u tijelu. Također, neke infekcije ili bolesti, kao što su psorijaza ili lupus, mogu biti uzročnici drugih vrsta artritisa.
Nažalost, točni uzroci artritisa nisu još uvijek poznati, no postoje neki faktori rizika koji mogu utjecati na razvoj artritisa:
-
Genetika - određeni tipovi artritisa, kao što je reumatoidni artritis, mogu se naslijediti. Ukoliko tvoji roditelji, braća ili sestre imaju ovu bolest, postoji veća šansa da ćeš je i ti s vremenom razviti.
-
Dob - rizik od mnogih tipova artritisa, uključujući osteoartritis, povećava se s godinama.
-
Spol - žene su sklonije oboljevanju od reumatoidnog artritisa, dok su muškarci ti koji češće boluju od osteoartritisa.
-
Ozljede - ukoliko ti je neki zglob već bio ozlijeđen, primjerice igrajući sport, postoji veća šansa da ćeš s vremenom razviti artritis određenog zgloba.
-
Pretilost - višak kilograma stvara veliko opterećenje za zglobove, posebno koljena, kukove i kralježnicu.
Vrste artritisa
Dvije glavne i najučestalije vrste artritisa su osteoartritis i reumatoidni artritis.
Osteoartritis
Najčešći tip artritisa, osteoartritis, uzrok je propadanja i oštećenja hrskavice u zglobovima.
Hrskavica je tvrdi, klizavi premaz na krajevima kostiju gdje se formiraju zglobovi te omogućuje ublažavanje udaraca pri pokretanju zglobova. Ova oštećenja mogu se razvijati tijekom mnogo godina, no može se razviti i jako brzo ukoliko je uzrokovano ozljedom ili infekcijom.
Osteoartritis također je uzrok promjena u kostima i propadanja vezivnih tkiva koja povezuju mišiće s kostima i drže zglobove na okupu.
Reumatoidni artritis
Kada se radi o reumatoidnom artritisu, tada imunološki sustav tijela napada oblogu zglobne čahure - čvrstu membranu koja okružuje sve dijelove zgloba. Ta obloga s vremenom postaje upaljena i otečena, a na kraju može doći i do potpunog uništenja hrskavice i kosti unutar zgloba.
Ostale vrste artritisa
Osim osteoartritisa i reumatoidnog artritisa, postoji još nekoliko različitih oblika ove bolesti:
-
Ankilozirajući spondilitis ili artritis kralježnice
-
Juvenilni idiopatski artritis - obično pogađa djecu u dobi od 16 godina ili mlađu
-
Giht - bolest koja uzrokuje stvaranje kristala mokraćne kiseline u zglobovima
-
Psorijatični artritis - upala zglobova koja se razvija kod ljudi koji boluju od psorijaze
Dijagnoza artritisa
Rana dijagnoza artritisa od ključne je važnosti kako bi se njeni simptomi sveli na minimum i spriječio daljni razvoj bolesti.
Ukoliko imaš neke od prethodno navedenih simptoma, što prije se obrati svom liječniku. Osim fizičkog pregleda, tvoj liječnik će te uputiti odgovarajućem specijalistu, koji će najvjerojatnije predložiti neke od sljedećih pretraga:
Rana dijagnoza artritisa od ključne je važnosti kako bi se njeni simptomi sveli na minimum i spriječio daljni razvoj bolesti.
Ukoliko imaš neke od prethodno navedenih simptoma, što prije se obrati svom liječniku.
Osim fizičkog pregleda, tvoj liječnik će te uputiti odgovarajućem specijalistu, koji će najvjerojatnije predložiti neke od sljedećih pretraga:
-
Radiološke snimke - radiološkim snimkama tvoj liječnik će dobiti jasan uvid u stanje tvojih kostiju, zglobova i mekih tkiva. Rendgenski snimak, magnetska rezonanca ili ultrazvuk mogu otkriti prijelome ili dislokacije kostiju, propadanje hrskavice, ozljede mišića, ligamenata ili tetiva te upalu mekih tkiva.
-
Laboratorijske pretrage - ne postoje krvne pretrage koje direktno mogu otkriti artritis, no ukoliko tvoj liječnik sumnja na giht ili reumatoidni artritis, moguće je da će zatražiti krvne pretrage, koje uključuju prisutnost mokraćne kiseline ili upalnih procesa.
Također, tvoj liječnik obavit će procjenu pokretljivosti i opsega pokreta u tvojim zglobovima te evaluirati opće zdravstveno stanje, kako bi se eliminirali drugi potencijalni uzroci.
Liječenje artritisa
Nažalost, ne postoji lijek koji može u potpunosti izliječiti artritis, no postoje određeni tretmani koji ti mogu pomoći u držanju stanja pod kontrolom te spriječavanju pogoršanja bolesti.
Liječenje artritisa ovisit će o težini i vrsti bolesti, simptomima te tvom općem zdravlju.
-
Moguće je da će tvoj liječnik propisati protuupalne lijekove ili analgetike koji će ti pomoći u ublažavanju simptoma artritisa.
-
Rehabilitacija kroz fizikalnu terapiju najčešće se primjenjuje kod problema s artritisom, a pomoći će ti u jačanju mišića, povećanju opsega pokreta te opće pokretljivosti. Također, fizioterapeut može ti pomoći da prilagodiš svoje svakodnevne aktivnosti te si na taj način smanjiš bolove uzrokovane artritisom.
-
Terapijske injekcije kortizona mogu privremeno olakšati bol i upalu u zglobovima. Artritis koji pogađa određene zglobove, poput koljena, može se znatno poboljšati primjenom viskosuplementacije.
-
Korištenje dodataka prehrani namijenjenih očuvanju i zdravlju zglobova može ti biti od velike pomoći u ublažavanju simptoma artritisa. Pobrini se da koristiš one suplemente koji sadrže glukozamin i kondroitin. Glukozamin i kondroitin sastavni su dio zglobne tekućine i hrskavice koji smanjuju degenerativne promjene u zglobovima i pomažu kod oštećenja hrskavice te olakšavaju kretanje.
Bee Flexi
za zdrave i agilne zglobove
na bazi propolisa, pčelinje peludi, glukozamina i kondroitina
Hoću li trebati na operaciju?
Liječnici kirurški zahvat preporučuju uglavnom samo kod najtežih slučajeva artritisa. U to spadaju osobe kojima fizikalne terapije i određeni lijekovi ne pomažu kod simptoma artritisa te im se stanje pogoršava.
Kako mogu spriječiti artritis?
S obzirom da na artritis utječe genetika, no i mnogi drugi faktori, ne postoji savršen recept kojim možeš sigurno izbjeći artritis.
No, postoje određene stavke koje mogu smanjiti šanse od razvoja artritisa, kao što su:
-
Prestanak pušenja
-
Vježbe koje ne opterećuju zglobove i ne uključuju korištenje velikih kilaža, kao što su joga, pilates i planinarenje (tzv. low-impact exercises)
-
Održavanje zdrave tjelesne težine
Artritis kod djece - mogu li djeca oboljeti od artritisa?
Iako se artritis često povezuje sa starijim osobama, djeca također mogu oboljeti od artritisa. U tom slučaju, radi se o juvenilnom idiopatskom artritisu.
Juvenilni idiopatski artritis uzrokuje bol i upalu u jednom ili više zglobova kod djece tijekom najmanje 6 tjedana. Iako točan uzrok ovog oblika artritisa nije poznat, simptomi se najčešće poboljšavaju kako dijete raste, što znači da će tvoje dijete, unatoč artritisu, vjerojatno moći voditi normalan život.
Zaključak
Postoje različiti tipovi artritisa, no svaki od njih može uzrokovati jake bolove, otekline, ukočenost i smanjenu pokretljivost, što značajno utječe na kvalitetu života.
Iako se ne može izliječiti, postoje strategije koje uspješno pomažu u smanjenju bolova i poboljšanju funkcije zglobova. Jako je bitno na vrijeme dijagnosticirati određeni tip artritisa kako bi se što prije započelo s terapijom. Na taj način znatno ćeš si smanjiti šanse od daljnjeg razvijanja bolesti.
Zaključak
Postoje različiti tipovi artritisa, no svaki od njih može uzrokovati jake bolove, otekline, ukočenost i smanjenu pokretljivost, što na značajno utječe na kvalitetu života.
Iako se ne može izliječiti, postoje strategije koje uspješno pomažu u smanjenju bolova i poboljšanju funkcije zglobova.
Jako je bitno na vrijeme dijagnosticirati određeni tip artritisa kako bi se što prije započelo s terapijom. Na taj način znatno ćeš si smanjiti šanse od daljnjeg razvijanja bolesti.