Bol u leđima: 10 načina za ublažavanje boli
Iako utvrđivanje uzroka bolova u leđima može biti komplicirano, postoji mnogo različitih radnji koje mogu ublažiti ili spriječiti njihovo pogoršanje.
Najbitnije radnje su: ublažavanje pritiska, smanjenje naprezanja, zaštita kralježnice i jačanje mišića. Promjena nekoliko svakodnevnih navika može vam pomoći da dugo vremena održite zdrava, bezbolna leđa.
Spavaj s jastukom ispod koljena
Spavanje na leđima vrši pritisak na kralježnicu. Podizanje nogu lagano ublažava pritisak na leđa dok spavate. Taj pritisak možeš smanjiti na pola stavljanjem jastuka ispod koljena.
Vježbe za leđa pomoći će ti u jačanju trupa
Poznate su brojne zdravstvene dobrobiti vježbanja.
Redovita rutina treninga snage koja se fokusira na vaše osnovne mišiće može vam pomoći smanjiti rizik od ozljeda povezanih s leđima, poput naprezanja i grčenja mišića.
Pokušaj barem dva puta tjedno uključiti vježbe za jačanje leđa i trbuha u svoj trening. Na taj način razvit ćeš snažnija i fleksibilnija leđa.
Vitamin D i Kalcij: jake kosti za prevenciju bolova u leđima
Jake kosti mogu pomoći u prevenciji osteoporoze. To je jedan od najčešćih uzroka bolova u leđima tijekom starije dobi, posebno kod žena. Održavaj svoju kralježnicu jakom unoseći puno kalcija i vitamina D.
Kalcij se nalazi u:
-
mlijeku
-
jogurtu
-
lisnatom povrću
-
vitaminskim dodacima
Vitamin D se nalazi u:
-
ribi
-
žumanjcima
-
goveđim jetrima
-
siru
Uvijek se posavjetuj sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani.
Promijeni cipele
Nošenje udobnih cipela s niskom potpeticom pomaže u spriječavanju bolova u leđima.
One smanjuju pritisak na leđa dok stojiš, a cipele s potpeticom manjom od 3cm najbolji su odabir za tvoja leđa.
Popravi svoje držanje
Dobro držanje nije samo način da izgledaš ispravnije. Ono štiti zamršene dijelove kralježnice kako bi ostali zdravi i ispravno funkcionirali.
Loše držanje opterećuje tvoja leđa i može promijeniti posturu tvoje kralježnice. Izbjegavaj zaokruživanje ramena, saginjanje ili savijanje bočno dok stojiš na nogama.
BEE FLEXI
Poteškoće s kretanjem neka za tebe postanu prošlost, a sve prepreke svladaj lakoćom
Počni pravilno sjediti i ne kloni nad stolom
Dok sjediš na uredskoj stolici, počni se koristiti istim dobrim tehnikama držanja koje koristiš i kad stojiš na nogama.
Ključno je zadržati dobro držanje tijela i podupirati leđa kad sjediš, pogotovo ako to radiš nekoliko sati dnevno.
Obavezno odaberi kvalitetnu stolicu koja pruža čvrstu potporu donjem dijelu leđa i pri sjedenju budi siguran da su ti koljena malo viša od bokova.
Više kretanja - manje boli u leđima
Bilo da si na uredskoj zabavi ili na prijateljskom druženju, izbjegavaj sjediti u neugodnom položaju ili stajati na jednom mjestu.
Kreći se po sobi da izbjegneš pritisak na kralježnicu, što se može dogoditi ako predugo stojiš na jednom mjestu.
Ugasi cigaretu
Svi znamo da pušenje predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik, a pušači imaju i veću vjerojatnost da će imati bolove u leđima od nepušača.
Jedan od razloga tome je što nikotin ograničava protok krvi u diskove u kralježnici. To može dovesti do njihovog isušivanja ili puknuća.
Pušenje također smanjuje količinu kisika u krvi, što uzrokuje smanjenje hranjenja mišića i tetiva u leđima.
Nezdrava, slaba leđa ranjivija su na slučajna naprezanja i povlačenja koja uzrokuju bolove u leđima.
Olakšaj si teret
Nepravilno ili dizanje teškog tereta čest je uzrok bolova u leđima, ali to se ne događa samo ljudima koji na poslu podižu teške kutije.
Nošenje glomazne torbe za prijenosno računalo, kovčega, fotoaparata ili gomile namirnica također može ozlijediti tvoja leđa.
Kad god je to moguće, skini malo težine s ramena noseći manje, raspoređujući težinu na obje strane tijela ili prebacujući težinu s ramena na rame. Razmisli o upotrebi kotrljajućih kolica ili torbe s kotačima za veće terete poput vrećica s namirnicama ili teških kutija.
Počni se svakodnevno istezati
Stajanje, sjedenje ili ležanje na jednom mjestu dulje vrijeme nije zdravo za tvoja leđa.
Oslobodi napor dana kad god je moguće ustajanjem, šetnjom i jednostavnim istezanjem.
To će ti pomoći poboljšati cirkulaciju u leđima. Također može ublažiti naprezanje ili bolove koji se pojave uslijed neaktivnosti.
Također, istezanje ima mnoštvo benefita za naše zdravlje, a osim fizičkog zdravlja, dokazano djeluje na smanjenje stresa i anksioznosti.
Zaključak
Bolovi u leđima zaista mogu biti neugodni i ometajući za svakodnevni život. Na sreću, postoji niz metoda koje ti mogu pomoći u ublažavanju boli i poboljšanju kvalitete života.
Održavanje zdrave tjelesne težine, pravilno držanje tijela, izbjegavanje dugotrajnog sjedenja i stajanja, redovita tjelesna aktivnost te korištenje dodataka prehrani neke su od metoda koje ti mogu uvelike olakšati probleme s bolovima u leđima.
Važno je naglasiti da je svako tijelo jedinstveno, pa je bitno pronaći individualizirani pristup koji će najbolje odgovarati tvojim potrebama. Također, najbitnije je biti strpljiv i uporan, jer poboljšanje bolova u leđima može zahtjevati vrijeme i dosljednost.
Možda će te zanimati:
BEE FLEXI
Poteškoće s kretanjem neka za tebe postanu prošlost, a sve prepreke svladaj lakoćom