Propolis protiv upale zubnog mesa: Prirodni lijek za zaštitu usne šupljine i desni
ŠTO ĆEŠ PROČITATI U TEKSTU:
Upala zubnog mesa je čest problem koji uzrokuje vrlo neugodnu bol i zbog kojega je razumljivo tražiti brzi lijek.
Pri tome biste vrlo vjerojatno bili skloniji prirodnom rješenju koje neće ni na koji dodatni način naštetiti organizmu niti ostaviti neželjene posljedice.
Propolis je upravo takav, potpuno prirodan antibiotik dostupan još iz vremena antike kojega možeš koristiti ne samo za liječenje upale zubnog mesa, već i u svakodnevnom održavanju oralne higijene. Propolis se koristi i za ublažavanje brojnih drugih zdravstvenih problema.
U ovome članku saznat ćeš što je upala zubnog mesa i kako nastaje, kako ju liječiti i na koje ti sve načine može pomoći jedan od najboljih zaštitnika zdravlja u prirodi - propolis.
Što je upala zubnog mesa i kako nastaje?
Upala zubnog mesa ili desni je najčešća bolest zubnog mesa koja u najgorem slučaju može dovesti do parodontitisa, odnosno propadanja i gubitka zuba.
Zove se još i gingivitis, zbog stručnog naziva upala gingive. Simptomi upale zubnog mesa su crvenilo, loš zadah, natečene desni i krvarenje prilikom četkanja zubi.
Uzroci upale zubnog mesa
Najčešći uzrok upale zubnog mesa je loša oralna higijena - posljedica je nepravilnog četkanja zuba, nedovoljno temeljitog čišćenja između zuba i slično.
To uzrokuje stvaranje plaka uz zubno meso i pojave bakterija. One počinju proizvoditi toksine u usnoj šupljini, što naposljetku dovodi do upale zubnog mesa.
Gingivitis se najčešće razvija između zuba jer ovdje najrjeđe održavamo higijenu pa se ondje plak najduže zadržava.
Drugi, manje česti uzroci upale zubnog mesa mogu biti:
-
Loš zagriz (malokluzija)
-
Naslage zubnog kamenca
-
Upadanje i skupljanje hrane između zuba
-
Loši ispuni zubi (plombe)
-
Suha usta (kserostomija)
Gingivitis je također česta pojava u pubertetu, a kod žena se može pojaviti tijekom menstruacije, trudnoće te u menopauzi, najčešće uzrokovano hormonskim promjenama u tijelu.
Postoje mnogi drugi uzroci koji mogu utjecati na pojavu upale zubnog mesa, kao što su primjerice oralni kontraceptivi ili lijekovi protiv epilepsije, lijekovi za liječenje artritisa i psorijaze te lijekovi za povišeni krvni tlak.
Također vrijedi spomenuti i da gingivitis može biti rani znak neke sistemske bolesti kao što je dijabetes, AIDS, manjak vitamina ili leukopenija, osobito ako se javlja kod osoba s oskudnim zubnim plakom.
Kako liječiti upalu zubnog mesa
Upala zubnog mesa trajat će dok se god ne ukloni njen uzrok. Srećom, njeno nastajanje se u najvećem broju slučajeva mogu vrlo jednostavno spriječiti djelovanjem na vrijeme, odnosno kvalitetnom i pravilnom oralnom higijenom.
Za liječenje jednostavne upale mesa preporuča se:
-
Promijeniti zubnu četkicu u što mekšu
-
Promijeniti način pranja zubi tako da se ne trlja zubno meso
-
Koristiti zubni konac
-
Po potrebi posjetiti stomatologa da bi se očistio zubni kamenac
-
Isprati usnu šupljine antibakterijskom vodicom
Također, kao potpuno prirodno rješenje za odstranjivanje upale zubnog mesa preporuča se svakodnevno korištenje propolisa.
Propolis: prirodni antibiotik za upalu zuba i zubnog mesa
Propolis se smatra prirodnim antibiotikom koji se danas koristi u obliku kapi, tinktura i sprejeva.
Koristi se u odstranjivanju najčešćih oralnih bolesti i njihovih uzroka:
-
Ublažavanje upale zubnog mesa
-
Liječenje afti (oboljenja oralne sluznice)
-
Liječenje bolesti desni
Pri liječenju upale zubnog mesa, propolis u prvom redu pomaže tako što zaustavlja razmnožavanje bakterija čiji toksini potiču upalu zubnog mesa.
Prednosti svakodnevnog korištenja propolisa
Posebnost prirodnog antibiotskog djelovanja propolisa je u tome što nije toksičan, ne izaziva razvoj otpornosti organizma i ne oštećuje crijevnu floru.
Također, svojim učinkom poput anestetika sprječava bolnu osjetljivost zubi te ojačava usnu šupljinu.
Svakodnevno oralno konzumiranje propolisa pomaže tako što:
-
Sprječava i zaustavlja razmnožavanje bakterija u ustima
-
Povećava čvrstoću cakline zuba
-
Sprječava nastanak zubnog plaka i karijesa
-
Održava cjelokupnu higijenu usne šupljine
Brojni praktični zagovaratelji svakodnevnog korištenja propolisa kao prednosti će navesti i smanjene neugodnosti pri posjetima stomatologu, a redovne će preglede učiniti brzima i bezbolnima, budući da djeluje iznimno korisno za zdravlje usne šupljine, desni i zuba.
Propolis za trudnice pomoći će kod stvaranja imuniteta, jednako kao i propolis za djecu u hladnijim zimskim mjesecima.
Zaključak
Istraživanja pokazuju da propolis posjeduje različite funkcije i da je koristan u borbi protiv bakterija, virusa, gljivica, djeluje protuupalno i anestezijski te da potiče imunološki sustav.
Propolis je jedan od omiljenih prirodnih lijekova za mnoge bolesti, pa tako i one u usnoj šupljini kao što su upale zubnog mesa.
Bilo da se koristi u kapima ili spreju, svakodnevna upotreba propolisa preporuča se za održavanje dobre dentalne higijene i sprječavanje mnogih čestih uzroka oralnih bolesti.
On je dokazano djelotvorno, potpuno prirodno rješenje za očuvanje zdravlja organizma.
Nativni Propolis
prirodna pomoć za jači imunitet