Upala zubnog mesa (gingivitis): Uzroci, simptomi i liječenje
Upala zubnog mesa, poznata kao gingivitis, uobičajeni je i blagi oblik bolesti zubnog mesa, odnosno parodontalne bolesti.
Najčešći uzrok gingivitisa je loša oralna higijena. Pranje zubi najmanje dva puta dnevno, upotreba zubnog konca i redoviti stomatološki pregledi pomažu u sprječavanju i razvoju gingivitisa.
Važno je ozbiljno shvatiti gingivitis i odmah započeti s liječenjem kako bi se spriječilo napredovanje u ozbiljniju bolest desni - parodontitisa, koji dovodi do propadanja i gubitka zubi.
U ovom članku saznaj koji su simptomi upale zubnog mesa, kako je liječiti te koje mjere možeš poduzeti da spriječiš njezin nastanak.
Kako nastaje upala zubnog mesa?
Najčešći uzrok gingivitisa je loša oralna higijena koja potiče stvaranje plaka uz zubno meso, uzrokujući upalu okolnih tkiva desni.
Evo kako zubni plak može dovesti do gingivitisa:
1. Plak se formira na tvojim zubima
Zubni plak je nevidljiv, ljepljiv biofilm sastavljen uglavnom od bakterija koji se formira na zubima kada škrob i šećeri iz hrane reagiraju s drugim bakterijama koje se obično nalaze u ustima.
2. Plak se pretvara u zubni kamenac
Plak koji ostaje na zubima može se stvrdnuti ispod ruba desni u zubni kamenac, koji sakuplja bakterije. Kamenac otežava uklanjanje plaka, stvara zaštitni štit za bakterije te uzrokuje iritaciju duž ruba desni.
3. Upala zubnog mesa
Što duže plak i kamenac ostaju na zubima, to više iritiraju desni oko baze zuba, uzrokujući upalu. S vremenom desni postanu otečene i lako krvare.
Koji su simptomi gingivitisa?
Zdrave desni su čvrste, blijedoružičaste boje i priljubljene u zube.
Simptomi upale zubnog mesa uključuju:
-
Natečenost desni
-
Crvena ili tamnocrvena boja desni
-
Krvarenje desni prilikom četkanja ili čišćenja koncem
-
Loš zadah
-
Povlačenje desni
-
Osjetljive desni
Kako spriječiti upalu zubnog mesa?
1. Dobra oralna higijena
Pranje zubi najmanje dva puta dnevno po dvije minute - ujutro i prije spavanja - te čišćenje zubnim koncem barem jednom dnevno ključno je za sprječavanje upale zubnog mesa.
Ako je moguće, preporučuje se pranje zubi nakon svakog obroka i međuobroka.
Pranjem i redovitim čišćenjem zubi sprječava se nastanak zubnog plaka, koji s vremenom može uzrokovati upalu zubnog mesa.
2. Redoviti posjeti stomatologu
Važno je posjećivati stomatologa svakih šest do dvanaest mjeseci. Ukoliko imaš faktor rizika koji povećava šanse za razvoj parodontitisa - poput suhih usta, uzimanja određenih lijekova ili pušenja - možda ćeš trebati češće profesionalno čišćenje.
Godišnji dentalni snimci također mogu pomoći u otkrivanju bolesti koje nisu vidljive vizualnim stomatološkim pregledom.
3. Dobre zdravstvene navike
Osim pravilne oralne higijene, važno je voditi zdrav način života.
Zdrava prehrana, jačanje imuniteta te reguliranje razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom također su iznimno važne za održavanje zdravlja desni.
4. Korištenje propolisa
Propolis se smatra prirodnim antibiotikom kojeg možeš koristiti ne samo za liječenje upale zubnog mesa, već i za svakodnevno održavanje oralne higijene.
Pri liječenju upale zubnog mesa, propolis pomaže na način da zaustavlja razmnožavanje bakterija čiji toksini potiču upalu.
Moguće komplikacije povezane s upalom zubnog mesa
Ako se ne tretira, gingivitis može napredovati u bolest desni koja se širi na potkožno tkivo i kosti - parodontitis - koja naposlijetku dovodi do gubitka zubi.
Kronična upala desni smatra se povezanom s nekim sistemskim bolestima poput bolesti dišnog sustava, dijabetesa, koronarne arterijske bolesti, moždanog udara i reumatoidnog artritisa.
Nekrotizirajući ulcerozni gingivitis teži je oblik gingivitisa koji uzrokuje bolne, inficirane i krvareće desni te ulceracije. Ova vrsta gingivitisa danas je rijetka u razvijenim zemljama, ali i dalje se javlja u zemljama u razvoju s lošom prehranom i nepovoljnim životnim uvjetima.
Kada se javiti stomatologu?
Ukoliko primjetiš bilo kakve znakove gingivitisa, odmah se obrati svom stomatologu.
Što prije potražiš pomoć stomatologa, to su veće šanse da izbjegneš oštećenje izazvano gingivitisom i spriječiš njegovo napredovanje u parodontitis.
ZAKLJUČAK
Svaka usna šupljina puna je bakterija. Kvalitetna oralna higijena može spriječiti bakterije da uzrokuju gingivitis, prvi stadij bolesti desni.
Pravovremenim otkrivanjem i liječenjem gingivitisa možeš izbjeći trajna oštećenja zubi i desni.
Nativni Propolis
prirodna pomoć za jačanje imuniteta