Sve što trebaš znati o temperaturi kod djece
Sva djeca se s vremena na vrijeme razbole i imaju povišenu temperaturu, posebno djeca koja već idu u vrtiće ili škole. Povišena tjelesna temperatura uglavnom nije razlog za uzbunu, a čak može i pomoći djetetovom tijelu u borbi protiv infekcija. Općenito govoreći, visoka tjelesna temperatura smatra se kada dijete ima temperaturu 37,2°C ili više.
Ipak, ako imaš nesigurnosti oko toga kako tretirati temperaturu kod svog djeteta ili trebaš li svoje dijete odmah odvesti pedijatru, ovaj tekst bit će ti od velike koristi.
Sva djeca se s vremena na vrijeme razbole i imaju povišenu temperaturu, posebno djeca koja već idu u vrtiće ili škole. Povišena tjelesna temperatura uglavnom nije razlog za uzbunu, a čak može i pomoći djetetovom tijelu u borbi protiv infekcija.
Općenito govoreći, visoka tjelesna temperatura smatra se kada dijete ima temperaturu 37,2°C ili više.
Ipak, ako imaš nesigurnosti oko toga kako tretirati temperaturu kod svog djeteta ili trebaš li svoje dijete odmah odvesti pedijatru, ovaj tekst bit će ti od velike koristi.
Što uzrokuje visoku temperaturu kod djece?
Kod djece, infekcije su najčešći uzroci visoke temperature. Zanimljivo je to što temperatura zapravo pomaže tijelu u borbi protiv infekcije, na način da stimulira imunološki sustav.
Ostali razlozi koji mogu biti uzrok temperature kod djece su sljedeći:
-
Male bebe, posebno novorođenčad, mogu dobiti temperaturu ako na sebi imaju previše odjeće, zamotani su u dekice ili borave na toplom, iz razloga što njihova tijela nemaju sposobnost da reguliraju temperaturu jednako dobro kao malo starija djeca. Ipak, s obzirom da kod novorođenčadi temperatura može biti znak ozbiljne infekcije, potrebno je da ih liječnik uvijek pregleda u slučaju povišene temperature.
-
Dijete kojemu rastu zubi može imati blago povišenu tjelesnu temperaturu, no u tom slučaju temperatura ne ide iznad 37,8°C.
-
Moguće je da dijete ili beba ima laganu temperaturu nakon cijepljenja, a to prođe nakon jednog dana.
Kada je visoka temperatura kod djece znak ozbiljnijeg stanja?
Kod većine zdrave djece, povišena temperatura je sasvim normalna te ne predstavlja nikakvu opasnost za dijete. Ipak, u određenim slučajevima visoka temperatura može biti znak ozbiljnijeg stanja, a radi se o sljedećim slučajevima:
-
Bebe koje su mlađe od 3 mjeseca. Ukoliko tvoja beba, koja još nema navršena 3 mjeseca, ima rektalnu temperaturu 38°C ili višu, potrebno je odmah odvesti bebu liječniku ili je odvesti na hitnu pomoć.
-
Djeca koja imaju određene zdravstvene probleme. Ukoliko tvoje dijete već ima dijagnosticirano neko zdravstveno stanje, bilo bi dobro da se obratiš njegovom liječniku (pedijatru).
Vjerojatno se ne radi o ozbiljnom stanju ukoliko je tvoje dijete starije od 3 mjeseca i:
-
i dalje je zainteresirano za igru,
-
pije dovoljno tekućine bez problema,
-
ima normalnu boju kože,
-
dobre je volje i djeluje prisebno i
-
izgleda dobro i zdravo kada temperatura padne.
Nemoj se previše brinuti ukoliko tvoje dijete odbija hranu tijekom temperature. Ako tvoje dijete normalno pije i obavlja malu nuždu, odbijanje hrane je potpuno normalno ponašanje.
Znakovi visoke temperature kod djece
Ukoliko ima visoku temperaturu, tvoje dijete može:
-
biti toplo na dodir;
-
ponašati se drugačije, primjerice može biti razdražljivo ili tiše nego uobičajeno;
-
ubrzano disati ili imati ubrzani rad srca;
-
imati glavobolju;
-
imati trnce ili se znojiti;
-
koža djeteta može pocrvenjeti.
U slučaju da primijetiš neke od navedenih simptoma, izmjeri temperaturu svom djetetu, koristeći se termometrom. Postoji nekoliko načina na koje možeš izmjeriti temperaturu svom djetetu:
-
Najjednostavniji način je postaviti djetetu termometar ispod pazuha, a ovaj način možeš koristiti kod djece sve dobi. U ovom slučaju, povišena temperatura smatra se ako termometar pokaže temperaturu od 37,2°C ili višu.
-
Kod djece koja su navršila 3 godine, možeš izmjeriti rektalnu temperaturu. Kada je temperatura mjerena rektalno, povišenom se smatra ona od 38°C ili više.
-
Oralnim putem temperaturu možeš mjeriti djeci starijoj od 4 godine, a tada će se povišena temperatura smatrati ukoliko iznosi 37,8°C ili više.
Kako pomoći djetetu da se osjeća bolje?
Ukoliko se tvoje dijete ponaša normalno i pije tekućinu bez problema, nije potrebno davati mu ikakve lijekove. Djetetu daj lijekove samo ako mu temperatura uzrokuje jaku nelagodu ili zbog nje ne mogu piti vodu normalno, ili u slučaju da je to liječnik izričito propisao.
Ono što možeš napraviti dok tvoje dijete ima povišenu temperaturu je promatrati njegovo ponašanje, pobrinuti se da dovoljno odmara te mu davati mnogo tekućine da pije. S obzirom da tijekom povišene temperature djeca gube mnogo tekućine iz tijela, trebat će nadoknaditi ovu tekućinu.
Kućno skidanje temperature kod djece
Osiguraj djetetu odmor i udobnost
-
Neka tvoje dijete nosi laganu odjeću te ga prekrij laganom dekom. Previše odjeće tijelu otežati proces hlađenja, što može tvom djetetu izazvati veliku nelagodu.
-
Pobrini se da je soba ugodne temperature. Djetetu ne smije biti hladno, no ne smije mu biti ni vruće.
-
Pobrini se da tvoje dijete dobije mnogo odmora. Možda nije potrebno da leži u krevetu po cijeli dan, ali tijekom povišene temperature svakako treba usporiti i odmarati.
-
Neka tvoje dijete ne ide u školu ili vrtić sve dok temperatura ne izostane na minimalno 24 sata.
Hrana i piće
S obzirom da povišena temperatura uzrokuje puno gubitka tekućine, jako je bitno da se pobrineš da tvoje dijete pije mnogo tekućine kako bi se izbjegla dehidracija. Osim vode, skuhaj svom djetetu juhu i posluži mu je dok je još topla.
Što se hrane tiče, ne trebaš ograničavati nikakvu vrstu hrane ako je dijete može jesti. Bitno je samo pokušati uključiti što više zdrave hrane za podizanje imuniteta, no nemoj forsirati dijete ukoliko odbija jesti.
Prirodni dodaci prehrani s propolisom
Kada dijete ima povišenu temperaturu, njegov imunitet je oslabljen te ga je zbog toga potrebno jačati. Prirodni dodaci prehrani na bazi propolisa i pčelinje peludi odličan su način da pomogneš svom djetetu ozdraviti što brže te ojačaš njegov imunitet. Djeca, posebno ona koja idu u vrtić i školu, su jako često bolesna te je potrebno kontinuirano održavati njihov imunitet jakim.
Prirodni dodaci prehrani s propolisom
Kada dijete ima povišenu temperaturu, njegov imunitet je oslabljen te ga je zbog toga potrebno jačati.
Prirodni dodaci prehrani na bazi propolisa i pčelinje peludi odličan su način da pomogneš svom djetetu ozdraviti što brže te ojačaš njegov imunitet. Djeca, posebno ona koja idu u vrtić i školu, su jako često bolesna te je potrebno kontinuirano održavati njihov imunitet jakim.
Kada moram odvesti dijete liječniku?
Vođenje djeteta doktoru kada ima temperaturu ovisi o djetetovoj dobi, visini temperature te o tome ima li dijete kakvih drugih simptoma. Općenito, dijete odvedi doktoru ako:
-
je mlađe od 3 mjeseca, a temperatura mu iznosi više od 37,2°C;
-
je starije od tri mjeseca, a temperatura mu iznosi više od 38°C;
-
neovisno o dobi, ako tvoje dijete ima ikakvu drugu bolest ili zdravstveni problem, obavezno ga odvedi liječniku u slučaju povišene temperature.
Također, ako dijete starije od 3 mjeseca ima temperaturu i neki od sljedećih simptoma, obrati se njegovom pedijatru:
-
odbija tekućinu ili djeluje previše bolesno da bi mogao piti;
-
ima uporni proljev ili povraća;
-
pokazuje znakove dehidracije (mokri rjeđe nego inače, manje je aktivan i prisutan ili nema suza dok plače);
-
žali se na druge bolove, primjerice bol u uhu ili grlu
-
ima temperaturu duže od 2-3 dana
-
dobije osip
-
osjeća bol pri mokrenju
U slučaju da tvoje dijete pokazuje neke od sljedećih znakova, obavezno zatraži hitnu medicinsku pomoć:
-
uporno plače, bez prestanka;
-
osip ili modre mrlje po tijelu koje izgledaju kao modrice, a nisu bile prisutne prije djetetove bolesti;
-
nokti, jezik ili usne mu poplave;
-
osjeća slabost i ima poteškoće s ustajanjem iz kreveta i buđenjem;
-
glavobolja;
-
ukočen vrat;
-
poteškoće s disanjem koje se ne poprave kada se pročisti nos;
-
žali se na umjerenu ili jaku bol u trbuhu;
-
napadaj;
-
kod novorođenčadi, mekani dio na vrhu glave (fontanela) može izgledati kao da je izbočena ili potpuno udubljena;
-
izrazita razdražljivost ili nervoza;
-
odbijanje kretanja;
ZAKLJUČAK
Djeca se jako često razboljevaju, a u većini slučajeva ozdrave i vrate se u normalu već unutar par dana. Kod starijih beba i djece, njihovo ponašanje može biti bitnije od same brojke koju ti pokazuje termometar. Naravno, svako postaje razdražljiv i umoran kada ima temperaturu, stoga je ovo ponašanje normalno i očekivano.
Ipak, ako si zabrinut ili nesiguran u vezi temperature svog djeteta, ili se tvoje dijete ponaša jako bolesno i zabrinjavajuće, uvijek je dobro obratiti se liječniku za savjet.