Gastritis je upala, nadražaj ili erozija (mali defekti) sluznice želuca. Može nastati iznenada (akutno) ili postupno (kronično).
Gastritis može nastati iritacijom zbog stresa, pretjerane upotrebe alkohola, stresa ili upotrebe određenih lijekova kao što su aspirin ili drugi protuupalni lijekovi.
Uzrok također može biti bilo što od sljedećeg:
Helicobacter pylori (H. pylori): bakterija koja živi na ili u sluznici želuca; bez liječenja infekcija može dovesti do čira (vrijed ili ulkus), a kod nekih ljudi i raka želuca
refluks žuči: povratni protok žuči u želudac iz tankog crijeva (žuč stvara jetra te se izlijeva u žučni mjehur i tanko crijevo)
infekcije uzrokovane bakterijama i virusima
Ako se gastritis ne liječi, može dovesti do ozbiljnog gubitka krvi i može povećati rizik od razvoja raka želuca.
Simptomi gastritisa razlikuju se među pojedincima, a mnogi su i bez simptoma. Međutim, najčešći simptomi su:
mučnina ili ponavljani osjećaj osjetljivosti želuca
bolovi u trbuhu
povraćanje
probavne smetnje
osjećaj žarenja u želucu između obroka ili noću
štucanje
gubitak apetita
povraćanje krvi ili sadržaja poput taloga kave
crne, katranu nalik stolice
Da bi dijagnosticirao gastritis, liječnik će pregledati vašu osobnu i obiteljsku povijest bolesti, izvršiti temeljiti fizikalni pregled i možda preporučiti neki od sljedećih testova:
gornja endoskopija - gastroskopija
gastroskopom - tanka cijev koja sadrži sićušnu kameru, umetne se kroz usta do želuca kako bi se pregledala sluznica želuca. Liječnik će provjeriti postoji li upala i može izvršiti biopsiju, postupak u kojem se uklanja malen uzorak tkiva i zatim šalje u laboratorij na analizu.
krvne pretrage
liječnik može zahtijevati provedbu raznih krvnih pretraga, poput provjere broja crvenih krvnih stanica kako bi utvrdio imate li anemiju. Liječnik također može pretragom krvi utvrditi infekciju H. pylori i pernicioznu anemiju.
test na okultno fekalno krvarenje (test detekcije krvi iz stolice). Ovim se testom provjerava prisutnost krvi u stolici, što je moguć znak hemoragičnog (krvarećeg) gastritisa.
Liječenje gastritisa obično uključuje:
uzimanje antacida i drugih lijekova (poput inhibitora protonske pumpe ili H2 blokatora) za smanjenje lučenja želučane kiseline
izbjegavanje vruće i začinjene hrane
za gastritis uzrokovan infekcijom H. pylori, liječnik će propisati režim od nekoliko antibiotika plus lijek koji blokira lučenje kiseline (koristi se kod žgaravice)
odličnim su se pokazali dodaci prehrani s đumbirom ili tablete za gastritis
ako je gastritis uzrokovan pernicioznom anemijom, dat će se injekcije vitamina B12
uklanjanje iritirajuće hrane iz prehrane, poput laktoze iz mliječnih proizvoda ili glutena iz žitarica
Jednom kad podležeći problem nestane, obično se to dogodi i s gastritisom.
Trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom prije no što sami prekinete primjenu bilo kojeg lijeka ili započnete bilo kakvo liječenje
gastritisa.