Problemi s koncentracijom
Zašto nastaju i kako poboljšati koncentraciju?
Slaba koncentracija može značajno ometati tvoju sposobnost rješavanja poslovnih ili školskih obaveza te ostalih svakodnevnih obaveza. Kada se ne možeš koncentrirati, onda ne možeš jasno razmišljati, usredotočiti se na zadak ili zadržati pažnju na konkretnom problemu.
Problemi s koncentracijom imaju mnogo mogućih uzroka, a razumijevanje razloga koji uzrokuju ovaj problem može te približiti ostvarenju svojih kratkoročnih i dugoročnih ciljeva - bez tereta osjećaja konstantnih ometanja.
Ako imaš problem s lošom koncentracijom, nastavi čitati ovaj članak u kojem ćeš otkriti što uzrokuje slabu koncentraciju i što možeš učiniti da si povećaš koncentraciju te samim time produktivnost i efikasnost u svakodnevnim obavezama.
Melbrovit
matična mliječ u pastilama
prirodna pomoć kod problema s koncentracijom i pamćenjem
Znakovi koji upućuju na problem s koncentracijom
Problemi s fokusom, odnosno koncentracijom, na svaku osobu utječu drugačije. Neki ljudi imat će teškoće s usmjeravanjem pažnje samo na poslu ili u školi, dok će drugi imat problem s usredotočavanjem na aktivnosti koje ih opuštaju, poput čitanja ili gledanja omiljene TV serije.
Uobičajeni znakovi problema s koncentracijom su sljedeći:
-
Nesposobnost obavljanja uobičajenih, svakodnevnih zadataka
-
Nemir
-
Tzv. brain fog (doslovan prijevod bio bi mentalna magla)
-
Poteškoće u pamćenju nedavnih događaja
-
Često gubljenje stvari
-
Nemogućnost donošenja odluka
-
Nedostatak energije
-
Pravljenje grešaka iz nepažnje
-
Nemogućnost obavljanja kompliciranih zadataka
-
Nedostatak fokusa
-
Propuštanje rokova ili važnih sastanaka
Možda ćeš primijetiti da ti je teže koncentrirati se u određeno doba dana ili u određenim okruženjima. Također, drugi bi mogli primijetiti da djeluješ ometeno ili distraktirano.
Zašto se ne mogu koncentrirati?
Faktora koji uzrokuju probleme s koncentracijom ima mnogo, i dok je moguće da se radi o problemu medicinske prirode, uzrok slabe koncentracije se u većini slučajeva nalazi u tvojim životnim navikama ili okolnostima. Ovo su najčešći razlozi slabe koncentracije:
-
Nedostatak sna. Prema istraživanju iz 2007. godine, nedostatak sna dokazano narušava pažnju, pamćenje i negativno utječe na donošenje odluka. Kvalitetan san ključan je za optimalne kognitivne sposobnosti, dok manjak sna povećava krvni tlak i proizvodnju kortizola, što uzrokuje velik stres.
-
Anksioznost. Simptomi anksioznosti, poput konstantnog straha i pretjerane brige, mogu te potpuno “udaljiti” iz sadašnjosti, zbog čega ćeš imati poteškoće da se usredotočiš na ono što radiš.
-
Svakodnevni stres i osjećaj preplavljenosti
-
Glad
-
Opća slabost i umor
-
Nedostatak fizičke aktivnosti
Zdravstvena stanja koja utječu na probleme s koncentracijom
-
Poremećene razine hormona. Prema istraživanjima, razine hormona kao što su estrogen, testosteron, progesteron i hormon štitnjače koje su izvan normalnog raspona mogu uzrokovati probleme s kognicijom, pamćenjem, koncentracijom i mnoge druge procese u mozgu i tijelu.
-
Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD)
-
Generalizirani anksiozni poremećaj
-
Depresija
-
Potres mozga
-
Epilepsija
-
Šizofrenija
-
Bipolarni poremećaj
-
Multipla skleroza
Kako poboljšati koncentraciju i pamćenje?
Evo nekoliko savjeta koji ti mogu pomoći ako imaš probleme s koncentracijom:
-
Ukloni distrakcije. Pospremi nered na radnom stolu, isključi obavijesti na svom mobitelu i stvori si okruženje koje te opušta. Primjerice, možeš si pustiti neku glazbu, ako će ti to pomoći da se bolje koncentriraš.
-
Obrati pozornost na trenutke u kojima gubiš fokus. Identificiranje uzroka može ti pomoći da riješiš ovaj problem i potaknuti bolju koncetraciju.
-
Napravi si plan rada. Primjerice, odredi da ćeš raditi ili učiti pola sata, a zatim 10 minuta se odmoriti. Stavi si alarm da te točno podsjeti kada je vrijeme za odmor i za ponovno vraćanje na posao.
-
Zamijeni slatkiše voćem. Šećer može uzrokovati skokove i padove razine glukoze u krvi, čime se nakon nekog vremena osjećaš manje energično, što direktno utječe na sposobnost usredotočavanja.
-
Održavaj svoj mozak aktivnim. Primjerice, riješavaj zagonetke ili druge aktivnosti koje te potiču na razmišljanje.
-
Počni meditirati. Meditacija ti pomaže trenirati misli i vratiti ih u središte pažnje.
-
Prakticiraj redovitu fizičku aktivnost. Tjelovježba ima mnogo utjecaja na naše zdravlje, fizičko i psihičko, te ti može uvelike pomoći kod problema s koncentracijom.
-
Postavi si ostvarive ciljeve. To-do liste, planovi i ciljevi mogu ti pomoći prioretizirati i zapamtiti zadatke koje trebaš obaviti, bez da ti preopterećuju um.
-
Koristi matičnu mliječ kao dodatak prehrani. Matična mliječ, osim što jača tvoj imunitet, ima značajnu ulogu u poticanju rasta neuronskih stanica u mozgu, podizanju razine energije, poboljšanju raspoloženja te smanjenju stresa. Melbrovit je odličan izbor prirodne matične mliječi u pastilama.
Kako trenirati mozak da se bolje koncentrira?
Evo nekoliko načina na koje možeš usmjeriti svoj um kada počneš osjećati da gubiš koncentraciju:
-
Napravi pauzu, primjerice, prošetaj ili se protegni.
-
Prebaci se na drugi zadak i kasnije se vrati na trenutačni
-
Pokušaj osvijestiti kako tvoj mozak luta i preusmjeriti tu pažnju.
-
Prakticiraj vježbe disanja, od kojih je jako popularan i učinkovit takozvani box breathing.
Kada moram potražiti liječničku pomoć?
Obrati se svome liječniku ukoliko primijetiš neki od sljedećih simptoma:
-
Problemi s pamćenjem koji su gori nego obično
-
Iznimno loše izvedbe na poslu ili u školi
-
Nesanica
-
Neobičan osjećaj umora
Ako tvoji problemi s koncentracijom duže vrijeme utječu na tvoju sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti ili uživanja u životu te ako ti nijedna metoda navedena prethodno u članku ne pomaže, također se javi svom liječniku.
U slučaju da, osim nemogućnosti koncentracije, doživiš sljedeće simptome, odmah potraži medicinsku pomoć:
-
Gubitak svijesti
-
Trnci ili utrnulost jedne strane tijela
-
Jaka bol u prsima
-
Jaka glavobolja
-
Nagli, neobjašnjeni gubitak pamćenja
-
Nepostojanje svijesti o tome gdje se nalaziš
-
Problemi s govorom
Ovo su znakovi koji mogu upućivati na moždani udar, srčani udar ili neko drugo stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pažnju.
Hrana za bolju koncentraciju i pamćenje
Prema istraživanjima, hranjive tvari koje mogu pomoći poboljšati tvoju koncentraciju i pamćenje uključuju omega 3 masne kiseline, vitamine B1, B6, B12 i B9 (folna kiselina), vitamin D, željezo i jod. Namirnice koje sadrže ove hranjive tvari mogu pomoći u zaštiti živčanog sustava i mozga, a čak mogu poboljšati izvedbu u zadacima koji uključuju razmišljanje, iako su potrebna daljnja istraživanja koja će potvrditi ovu teoriju.
Neke od namirnica koje sadrže ove hranjive tvari su:
-
Masna riba
-
Jaja
-
Bijelo meso (piletina, puretina)
-
Crveno meso
-
Integralne žitarice
-
Orašasti plodovi
-
Sjemenke bundeve
-
Lanene sjemenke
-
Kurkuma
Prema istraživanjima, hranjive tvari koje mogu pomoći poboljšati tvoju koncentraciju i pamćenje uključuju omega 3 masne kiseline, vitamine B1, B6, B12 i B9 (folna kiselina), vitamin D, željezo i jod.
Namirnice koje sadrže ove hranjive tvari mogu pomoći u zaštiti živčanog sustava i mozga, a čak mogu poboljšati izvedbu u zadacima koji uključuju razmišljanje, iako su potrebna daljnja istraživanja koja će potvrditi ovu teoriju.
Neke od namirnica koje sadrže ove hranjive tvari su:
-
Masna riba
-
Jaja
-
Bijelo meso (piletina, puretina)
-
Crveno meso
-
Integralne žitarice
-
Orašasti plodovi
-
Sjemenke bundeve
-
Lanene sjemenke
-
Kurkuma
ZAKLJUČAK
Iako postoji mnogo čimbenika koji uzrokuju slabu koncentraciju, uključujući i one zdravstvene aspekte, često su okolnosti u kojima se nalazimo i način života ključni krivci. Tu je najbitnije istaknuti stres i nedostatak sna. Imaj na umu koliko je kvalitetan san važan za tvoje tijelo i organizam te pokušaj staviti sebe i svoje potrebe na prvo mjesto. Ako tako posložiš stvari, bit ćeš pod manjim stresom, imati više energije i biti boljeg raspoloženja, a sve to utječe direktno na tvoj mozak i mogućnost rješavanja svakodnevnih problema i obaveza.
ZAKLJUČAK
Iako postoji mnogo čimbenika koji uzrokuju slabu koncentraciju, uključujući i one zdravstvene aspekte, često su okolnosti u kojima se nalazimo i način života ključni krivci. Tu je najbitnije istaknuti stres i nedostatak sna.
Imaj na umu koliko je kvalitetan san važan za tvoje tijelo i organizam te pokušaj staviti sebe i svoje potrebe na prvo mjesto. Ako tako posložiš stvari, bit ćeš pod manjim stresom, imati više energije i biti boljeg raspoloženja, a sve to utječe direktno na tvoj mozak i mogućnost rješavanja svakodnevnih problema i obaveza.
Melbrovit
matična mliječ u pastilama
prirodna pomoć kod problema s koncentracijom i pamćenjem