Pčelinjih proizvoda koji čine čuda za ljudski organizam ima nekoliko, a prvi vrhu ovog popisa je neizostavna matična mliječ. U potpunosti prirodni dodatak prehrani koji je zbog svojih ljekovitih svojstava te bogatstva vitaminima i mineralima iznimno cijenjen.
Ljekovita svojstva matične mliječi ne staju samo na podizanju imuniteta te vitalnosti, već može pozitivno utjecati na libido, ublažiti simptome PMS-a i pomoći u oporavljanju nakon stresnih razdoblja ili teške fizičke aktivnosti.
Više o blagotvornim učincima matične mliječi, njenom sastavu i primjeni iznijet ćemo u ovom članku kako bismo i tebe upoznali s čarima koje priroda može ponuditi!
Što je matična mliječ? Matična mliječ je hrana mladim pčelama dok se još razvijaju u košnici, nalik majčinom mlijeku za bebe. Onog trenutka kad se pojavi potreba za maticom (kraljicom pčela), jedna se mlada pčela bira za tu ulogu te se hrani isključivo matičnom mliječi tijekom prva četiri dana svog razvoja, dok se ostale hrane medom i peludi (uz mliječ).
Od tuda joj naziv – po matici. Na engleskom je poznata kao "Royal Jelly", odnosno kraljevski žele. I doista, svojom kakvoćom i neprozirnom bijelom bojom podsjeća na žele.
Hranjivost matične mliječi omogućuje toj pčeli, budućoj matici, da u cijelosti sazre (dok ostale pčele za života ostanu fizički i spolno nezrele) te da razvije jajnike kako bi nastavila s prokreacijom. Odnosno, matična mliječ djeluje hormonski.
Ako matična mliječ ima toliku moć za pčele, možemo očekivati da će imati barem približno pozitivne učinke na ljudsko zdravlje. No, kako se ona dobiva? Ili kako se pak sakuplja?
Matična je mliječ kombinacija meda, peludi i, najvažnije, sekreta žlijezda slinovnica drugih pčela hranilica.
Dio mliječi koju ličinka u saći ne konzumira ostane se u njoj sakupljati. Najčešće su u pitanju matične ćelije u koje se skladišti većina matične mliječi kako bi je buduća matica imala dovoljno za razvoj tijekom tih krucijalnih prvih nekoliko dana svoga života.
Imajući na umu da se matična mliječ ne može naći u svakoj saći, teško ju je sakupiti. Tako je za proizvodnju samo 500 g matične mliječi potrebno 5 – 6 mjeseci u funkcionalnoj košnici.
Za usporedbu, prosječna košnica za sezone (otprilike 5 – 6 mjeseci) proizvede 27 kilograma meda! Ovo govori o rijetkosti i vrijednosti matične mliječi.
Vrijednost matične mliječi leži u njenoj hranjivosti, uz njenu rijetkost.
Svoju želatinoznu teksturu matična mliječ duguje visokom postotku vode (67%), bjelančevina (12,7%) i jednostavnih šećera, odnosno monosaharida (11%).
Ovo znači da preostalih 9,3% čine hranjivi i vrijedni sastojci među koje izdvajamo:
Masne kiseline (čak 5%)
Aminokiseline (18 vrsta!)
Želatinu (što ne čudi ako se sjetimo njenog engleskog imena), koja sadrži kolagen, vrstu proteina koji se nalazi u ljudskom tijelu i koji je bitan za zdravlje kostiju i vezivnog tkiva te koji, u slučaju njegovog nedostatka, ubrzava proces starenja organizma
Vitamine B5 (pantotensku kiselinu) i B6
Vitamin C (tj. askorbinsku kiselinu koje ima u tragovima)
Mnoštvo minerala
Enzime
Antibakterijske i antibiotske sastojke
Acetilkolin, vrstu neurotransmitera koji je izuzetno vrijedan za zdravu funkciju mozga, pamćenje, prijenos živčanih poruka i uopće razvoj mozga (k tome je matična mliječ njegov jedini prirodni izvor!)
Iako smo već natuknuli koja su moguća ljekovita svojstva matične mliječi, njena važnost za kosti, funkciju mozga i opće zdravlje samo su neki od benefita koje redovita konzumacija ovog pčelinjeg proizvoda donosi.
Ako se koristi redovito, a idealno preventivno, matična mliječ može pomoći spriječiti i liječiti brojne tegobe i poboljšati tvoju kvalitetu života.
Matična mliječ se do sada pokazala učinkovitom u:
Jačanju imuniteta
Ublažavanja simptoma bronhijalne astme
Liječenju oboljenja krvožilnog sustava i želučano-crijevnog trakta
Liječenju bolesti jetre
Pomoći u zarastanju kostiju
Zacjeljivanju rana
smanjivanju boli
Liječenju kožnih bolesti
Smanjivanju krvnog tlaka
Liječenju pretilosti (na način da potiče mokrenje i podiže razinu energije)
Poticanju otpornosti organizma na infekcije
Stimulaciji stvaranja crvenih krvnih zrnaca, čime se također povećava imunitet
Pomlađivanju stanica, zbog čega se često koristi u kozmetičkim proizvodima (o učinkovitosti govori činjenica da matica, koja se ispočetka hrani isključivo matičnom mliječi, može živjeti do 7 godina, dok je životni vijek ostalih pčela radilica svega 5 – 6 tjedana!)
Poticanju rasta neuronskih matičnih stanica u mozgu
Pojačavanju elasticiteta i tonusa kože (također se zbog toga koristi u nekim kozmetičkim preparatima)
Ublažavanju ateroskleroze (kada se arterijska stijenka stanjuje i postaje manje elastičnom)
Smanjivanju upala krvnih žila
Poticanju dobrog raspoloženja
Smirivanju
Poboljšavanju apetita
Uklanjanju malaksalosti
Poticanju rasta novorođenčadi (sjetite se njene važnosti za razvoj matice u košnici)
Jačanju općeg zdravlja trudnica i žena u klimakteriju
Poticanju plodnosti i libida (primijenjeno na pčele, matica unutar 24 sata može položiti između 2.000 i 3.000 jajašaca, što ukazuje na moguće pozitivne učinke na plodnost kod ljudi, a posebice žena)
Preporučena dnevna doza matične mliječi za odrasle osobe je 200 mg, a za djecu (tek od 3 godine nadalje!) preporučuje se dosta manja doza od 15-30 mg na dan.
Ako te zdravlje sluša, nije potrebno stalno uzimati matičnu mliječ, ali je poželjno u periodima kada svima imunitet malo padne (primjerice, kad si pod stresom, u vrijeme gripe i prehlada, i slično).
Svaki proizvođač matične mliječi, ovisno o formi u kojoj je se prodaje, dobi osobe koje je uzima, zdravstvenom stanju i drugim faktorima, određuje dnevnu dozu.
Budući da djeluje energizirajuće na tijelo, poželjno ju je ne uzimati pred spavanje, ali je zato optimalno uzimati je ujutro i/ili popodne. Ako je uzimate dvaput na dan (ujutro i popodne), možete očekivati benefite kroz cijeli dan.
No, ne morate se brinuti jeste li je uzeli uz obrok ili ne jer njena apsorpcija ne ovisi o hrani.
Neovisno kada je uzimali, preporučuje se kontinuirano uzimanje da biste izvukli najviše iz nje i kako biste dugoročno osjetili njene blagotvorne učinke.
Budući da je lako kvarljiva, preporučuje se čuvati je na hladnom mjestu, odnosno u hladnjaku ili eventualno zamrzivaču.
Kako smo ranije napomenuli, matična mliječ se dobiva od triju sastojaka, među kojima se nalaze pelud i med.
Osobe koje su alergične na pelud i med, vjerojatno će reagirati i na matičnu mliječ. Ovo se odnosi podjednako na oralnu konzumaciju ili na topičku primjenu (na koži, u sklopu kozmetičkih preparata).
No, osim ako nisi alergičan na pelud, matična mliječ ti može samo poboljšati kvalitetu života! Ne postoje kontraindikacije za njeno uzimanje.
Najčešće se, zbog lakoće konzumacije i prenosivosti (da je možete ponijeti i na put sa sobom), prodaje u obliku pastila, kapsula ili pak kapi.
No, ako se zagledaš u cedulju sa sastojcima, možda ćeš naći proizvode od matične mliječi u kombinaciji s propolisom i medom.
Samo imaj na umu da to onda nije čista matična mliječ te da će to utjecati na kakvoću, kvalitetu, a time i na cijenu proizvoda.
Melbrovit je matična mliječ u pastilama i kao takva je idealna za korištenje, jednostavno uporabu i dnevno doziranje.
Budući da matična mliječ djeluje stimulativno, s njenom dozom treba biti oprezan jer prema literaturi preporučena doza je 200mg suhe (liofilizirane) matične mliječi. Prekomjerni unos iznad te doze, može stvarati kontraefekte zbog prekomjernog poticanja hormonalnih žlijezda.
Često se na internetskim stranicama mogu pronaći upravo prekomjerne doze i o tome treba voditi računa.
Upravo je zato Melbrovit idealna matična mliječ jer je njeno doziranje optimalno.
1 pastila Melbrovita sadrži 100mg liofilzirane matične mliječi. Preporučena doza su 1-2 pastile dnevno, ovisno o zdravstvenom stanju i dnevnim aktivnostima.
Ono što je bitno naglasiti je način konzumiranja. Matična mliječ ima puno bolji efekt kada se otapa u ustima u odnosu na direktno gutanje.
Zato je Melbrovit najbolja matična mliječ:
Optimalna doza
Jednostavno se koristi
Napravljen je kao pastila koja se otapa u ustima
Potpuno je siguran
S obzirom na to da proizvodi s matičnom mliječi variraju u svom sastavu, varira i njihova cijena. Što je “čišći” proizvod, to će biti viša cijena.
Tako će čista, prirodna matična mliječ najviše koštati, a kombinacije meda i matične mliječi ili peluda i mliječi biti povoljnije.
Ponekad ćete može naići i na vosak u matičnoj mliječi koji se ne dodaje nužno da bi joj smanjio kvalitetu (premda je to u određenoj mjeri posljedica) nego da bi se produljio njen rok trajanja.
Čista se matična mliječ često prodaje u obliku tableta ili pastila kako bi je bilo lakše konzumirati.
U ovu skupinu proizvoda pripada Hedera Melbrovit matična mliječ. U pitanju je čista matična mliječ u pastilama koje se lako probavljaju i omogućuju brzu apsorpciju i koje možete ponijeti sa sobom gdje god išli.
Dovoljno je samo staviti pastilu ispod jezika i pričekati da se otopi.
Cijena matične mliječi kreće između 1,5 i 2 EUR po gramu, odnosno između približno 11 i 16 kn po gramu.
Svježa matična mliječ može biti i znatno skuplja i prodaje se obično u malim dozama (u bočicama od 10-ak grama).
Pripazi stoga na sastav proizvoda. Ako je začuđujuće jeftin, vjerojatno nije u pitanju čista matična mliječ.
Oko toga se ne morate brinuti s Hederinim Melbrovitom koji sadrži 100% matične mliječi, a u dnevnoj dozi od 2 pastile sadrži 200 mg mliječi.
Već nakon par tjedana redovnog uzimanja matične mliječi, moći ćeš osjetiti razliku, bilo u smanjivanju negativnih simptoma pojedinih boljki ili u povećanju opće kvalitete tvog života.
Iako nije najjeftiniji pčelinji proizvod na tržištu, isplati se uzeti matičnu mliječ.
Možeš to shvatiti kao ulaganje u budućnost. Stara poslovica kaže da je bolje spriječiti nego liječiti. A matična mliječ je savršen izbor za one koji žele osigurati svoje tijelo.