Učestalo mokrenje
Uzroci, simptomi i liječenje za muškarce i žene
Učestalo mokrenje može biti prilično neugodan problem koji ima velik utjecaj na tvoju kvalitetu života. Radi se o neprekidnoj potrebi za pražnjenjem mjehura, a ona može biti posljedica raznih zdravstvenih poremećaja koji pogađaju i muškarce i žene.
Ako i ti imaš ovakvih problema, iznimno je važno da znaš prepoznati simptome koji upućuju na neke ozbiljnije probleme kako bi se na vrijeme mogla potražiti pomoć. Nadalje, postoji i mnogo prirodnih rješenja koji mogu pomoći u ovoj situaciji, a koja su relativno lako dostupna.
U svakom slučaju, nepravilan rad mokraćnog mjehura svakako nije nešto što bi trebalo ignorirati. Evo što je najvažnije znati o ovoj vrsti zdravstvenih tegoba!
Zašto dolazi do učestalog mokrenja?
Definirajmo najprije što je učestalo mokrenje - prosječna osoba će tijekom 24 sata toalet koristiti najviše 5-7 puta dnevno, pod uvjetom da se u tijelo tijekom tog perioda unese oko dvije litre tekućine. Mokriš li češće od toga, možeš smatrati da imaš problem s učestalim mokrenjem i da oko toga treba nešto poduzeti.
Potencijalni uzroci učestalog mokrenja su mnogobrojni pa je dobro poznavati simptome koji upućuju na ozbiljnije zdravstvene probleme kod žena i muškaraca kako bi se moglo na vrijeme reagirati.
Za mokrenje su prvenstveno zaduženi bubrezi, koji pročišćavaju štetne tvari iz našeg tijela i izbacuju ih putem urina. Dakle, jedan od ozbiljnijih problema koji uzrokuje učestalo mokrenje je nekakav problem u radu bubrega. Međutim, problemi s prostatom također mogu dovesti do ovoga, a jedan od uzroka može biti i dijabetes. Spolne bolesti i bubrežni kamenac također mogu imati ovakav rezultat, kao i neki tumori.
Ipak, razlozi učestalog mokrenja mogu biti i mnogo benigniji - trudnice će se često morati suočiti s ovim problemom, a hladnoća, stres i konzumiranje alkohola također mogu rezultirati pojačanom potrebom za toaletom u blizini. Međutim, daleko najčešći uzrok je bakterijska upala mjehura.
Kao što smo rekli, potencijalnih uzroka ovog problema ima dosta. Stoga, pogledajmo sada na koje simptome treba posebno obratiti pozornost kako bi se na vrijeme mogle otkriti veće opasnosti za tvoje zdravlje.
Apicet
prirodna pomoć kod problema s učestalim mokrenjem i prostatom
Simptomi koji upućuju na ozbiljan problem kod učestalog mokrenja
Jedan od glavnih indikatora ozbiljnih problema kod učestalog mokrenja jest boja i količina mokraće. Ako mokriš često, a tvoja mokraća je tamna i ima je malo, trebalo bi otići liječniku, posebice ako takvo stanje traje tjedan dana ili više.
Također, mokraća može sadržavati i krv i biti popraćena iscjetkom, što su još dva razloga zbog kojih posjet liječniku ne bi trebalo odgađati.
U slučaju ozbiljnijih problema, moguće je i da osjetiš bol ili barem nelagodu (peckanje) prilikom mokrenja, a potreba za odlaskom u toalet javljat će se naglo i neće se moći previše kontrolirati. Bilo kakva smetnja pri vršenju nužde prilično je dobar indikator da bi trebalo potražiti pomoć.
Ignoriranje ovakvih simptoma može dovesti do raznih komplikacija - bolest od koje patiš može postati značajno teža, rad bubrega može postati otežan, a u nekim slučajevima bubrezi čak mogu ostati i trajno oštećeni. Zbog toga je brza reakcija od velike važnosti.
Učestalo mokrenje kod muškaraca
Učestalo mokrenje kod muškaraca se najčešće javlja kod pojedinaca s povećanom prostatom ili s karcinomom prostate. U tom slučaju pacijent neće moći lako mokriti, mlaz će biti slab, a nakon obavljene nužde ostat će osjećaj da mjehur nije ispražnjen u potpunosti.
Jedna od najčešćih uroloških dijagnoza kod muškaraca je prostatitis, odnosno upala prostate. Postoje tri vrste ove bolesti: akutni bakterijski, kronični bakterijski i kronični nebakterijski prostatitis.
Akutni oblik bolesti je otprilike ono što možeš očekivati od svake upale - povišena temperatura, opća slabost i bolovi pri kraju debelog crijeva glavni su simptomi. Kronični prostatitis, s druge strane, malo je kompleksniji.
Kronični prostatitis - uzroci i simptomi
Kronični prostatitis, dakle, ima dvije podvrste - bakterijski i nebakterijski. Prvi je često vezan za upalu sluznice mokraćnog mjehura, dok je drugi karakteriziran snažnom boli u području zdjelice. U oba slučaja bolest može trajati mjesecima (zbog čega se i smatra kroničnom), a nisu rijetki ni recidivi.
Kronični bakterijski prostatitis uzrokovan je, kao što mu ime govori, bakterijama koje do prostate mogu stići nakon spolnog odnosa, no češće se radi o bakterijama koje su zapravo dio našeg probavnog sustava, a koje su se jednostavno našle na krivom mjestu. E. coli najbolji je primjer takve bakterije.
Uzroci mogu biti i nebakterijski, a oni uključuju ozljede prostate i poremećaje živčanog i imunološkog sustava.
Što se tiče simptoma kroničnog prostatitisa, u njih spadaju problemi s mokrenjem, ali i bol u spolnim organima. Nadalje, ejakulacije također mogu biti bolne, a mokrenje postaje posebno učestalo noću.
Srećom, postoji prirodna pomoć za prostatitis koja učinkovito rješava ove probleme.
Kako liječiti učestalo mokrenje kod muškaraca?
S obzirom da se ovdje može raditi o potencijalno vrlo ozbiljnom zdravstvenom problemu, ne možeš očekivati da ćeš lijekove moći jednostavno kupiti bez recepta u bilo kojoj ljekarni. Najprije će biti potrebno dobiti preciznu dijagnozu kako bi se mogla propisati adekvatna terapija.
Međutim, neke stvari ipak možeš poduzeti kako bi svom tijelu olakšao borbu s učestalim mokrenjem i ublažio simptome. To uključuje:
-
prestanak pušenja
-
gubitak težine
-
izbjegavanje nezdrave hrane poput gaziranih sokova, masnih jela i slično
-
izbjegavanje kave i vrste čajeva koji ne djeluju baš na mokraćne infekcije
-
Odlična opcija je koristiti i Apicet - prirodni dodatak prehrani na bazi propolisa i pčelinje peludi koji regulira rad prostate i mokraćnog sustava.
Ipak, postoje neki prirodni lijekovi koji mogu pomoći u ovakvim situacijama. O njima ćemo reći nešto više malo kasnije u tekstu.
Učestalo mokrenje kod žena
Uzroci učestalog mokrenja kod žena nešto se razlikuju u odnosu na uzroke istog problema kod muškaraca.
Istina, oba spola će ovaj problem osjećati kao posljedicu terapije zračenjem, no kod žena je upala mjehura mnogo češća zbog njihove anatomije, koja omogućava bakterijama da lakše dođu u poziciju iz koje mogu uzrokovati probleme.
Naime, mokraćni mjehur, mokraćni kanal, ali i rektum, svi mogu imati izbočenja koja vrše pritisak na kanal rodnice, a to se onda manifestira kao bol u zdjelici ili osjećaj ispunjenosti u samoj rodnici.
Uz to, češće mokrenje se javlja i u posljednja tri mjeseca trudnoće.
Štitnjača je još jedan organ koji može uzrokovati učestalo mokrenje, a problemi s ovom žlijezdom također većinom pogađaju žene.
Inkontinencija, mokrenje tijekom noći i problemi s urinarnim sustavom su moguće posljedice bolesti štitnjače. Zbog toga je iznimno važno redovito provjeravati njezin rad, a to se posebno odnosi na žene srednje dobi.
Kako liječiti učestalo mokrenje kod žena?
Većina toga što smo rekli za muškarce vrijedi i za žene - najvažnije je najprije postaviti točnu dijagnozu kako bi se znalo kakvu terapiju treba provesti.
Međutim, s obzirom da se kod žena infekcije mokraćnog sustava mogu javljati često, moguće je da tvoj liječnik preporuči i nešto drugačije načine liječenja.
Primjerice, u mnogo slučajeva se neki oblik upale javlja nakon spolnog odnosa, kada su mokraćne cijevi posebno izložene, a liječnik može propisati pojedinačnu terapiju antibioticima nakon svakog odnosa.
Nadalje, moguća je i vaginalna terapija pri kojoj se koristi estrogen ako je pacijentica prošla menopauzu.
Prirodna rješenja za probleme s učestalim mokrenjem
S obzirom da su najčešći uzroci problema s učestalim mokrenjem razne infekcije mjehura ili mokraćnog trakta, sigurno će ti biti drago čuti da postoji mnogo različitih prirodnih rješenja koja mogu te probleme riješiti.
Dvije su biljke posebno poznate po svojoj sposobnosti da održe ovaj dio tvog tijela zdravim - brusnica i uva ursi, tj. biljka od koje se radi uvin čaj. Brusnicu, međutim, nije potrebno konzumirati kao čaj jer je njezin sok iznimno ljekovit i dokazano pomaže osobama (posebice ženama) koje imaju česte infekcije. Spomenimo samo da se sok od brusnice ne preporučuje osobama koje uzimanju lijekove za razrjeđivanje krvi, a u vrlo rijetkim slučajevima može izazvati i neke probavne tegobe.
Mrkva je namirnica koja sadrži vitamin A, koji je vrlo važan u borbi s urinarnim infekcijama. Peršin je još jedan sastojak koji može pomoći kod ovakvih problema, a kojeg možemo naći u većini kuhinja. Štoviše, od suhog i od svježeg peršina možeš napraviti čaj.
Lišće breze, kukuruzna svila, pirika i broćika još su neki sastojci od kojih možeš spraviti čajeve koji pomažu tvom urinarnom zdravlju, ali imaj na umu da je sve biljne čajeve potrebno piti barem oko tjedan dana kako bi upala nestala.
Još jedna relativno česta namirnica u kućanstvima je soda bikarbona koja također ima protuupalno djelovanje. Jednostavno jednom dnevno rastopi žličicu u pola čaše vode i popij tu mješavinu, ali ovu metodu nije preporučljivo prakticirati dulje od tjedan dana.
Tu su i razne biljne kapi koje možeš koristiti, a divlji origano i njegovo ulje posebno su učinkoviti.
Prekomjerno aktivan mokraćni mjehur - kako ga spriječiti uz prirodna rješenja?
Osnovna premisa za liječenje upale mokraćnog mjehura ili sličnog urinarnog problema na prirodan način jest da trebaš unositi što je moguće više tekućine kako bi se taj dio tijela očistio i samim time uklonile bakterije koje uzrokuju probleme. Naravno, alkohol i gazirana pića, ali i kava nisu preporučljivi za tu svrhu.
Čajevi su najbolji izbor kada su tekućine u pitanju, ali čajevi od biljaka navedenih u prethodnom dijelu članka imaju najbolji učinak i najbolje je da se fokusiraš na njih - neke druge vrste možda uopće ne budu imale efekta.
Sigurno će te razveseliti i informacija da za gore navedene čajeve nije potrebno ići u trgovinu jer su recepti i više nego jednostavni. Primjerice, jednu žličicu kukuruznih niti dovoljno je kuhati tri minute, u količini vode dovoljnoj za napuniti jednu veću šalicu. Jedino na što u ovom slučaju treba paziti jest da se taj čaj pije hladan.
Pola šake peršina dovoljno je prokuhati u pola litre vode 3-4 minute i nakon toga ukloniti listove, a ako u blizini tvoje kuće raste kopriva, uberi je i osuši. Dvije žličice suhih listova koprive dovoljno je preliti s oko 3 dl vrele vode i ostaviti pet minuta.
Recept za piće od sode bikarbone koje ti može pomoći s urinarnim problemima smo već spomenuli.
Dakle, prirodna rješenja ovog problema su i vrlo jednostavna pa nema razloga da svoj dan ne počneš šalicom ukusnog i zdravog čaja koji može postati još bolji uz žlicu meda od kadulje, koji također pomaže u očuvanju zdravlja mokraćnog trakta. Uz to se može uzimati i nativni propolis za jačanje imunosnog sustava.
Nekoliko minuta je sve što ti treba da započneš s ublažavanjem svih nelagoda koje ove probleme prate!
Zaključak
Kada je u pitanju učestalo mokrenje, uzroci mogu biti raznoliki - od sitnih promjena u našem tijelu, pa sve do potencijalno ozbiljnijih zdravstvenih stanja. Također, učestalo mokrenje kod žena i muškaraca uglavnom ima različite uzroke.
Ukoliko te muči učestalo mokrenje, bitno je pratiti simptome i pokušati popraviti stanje pravilnom prehranom i načinom hidracije, jer se najčešće radi o bezazlenom uzroku. Ipak, ako imaš ovaj problem duže vrijeme, posavjetuj se sa svojim liječnikom.
Prirodna pomoć za pravilan rad mokraćnog sustava
Apicet
prirodna pomoć kod problema s učestalim mokrenjem i prostatom