GERB - Što je, koju hranu jesti i izbjegavati
Kao što samo ime govori, gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) nastaje kada se sadržaj želuca vrati u jednjak zbog povećane proizvodnje želučane kiseline.
Antirefluksna barijera jednjaka, koja uključuje donji sfinkter jednjaka i strukturne ligamente iz okoliša, s vremena na vrijeme se opušta, dopuštajući želučanom sadržaju da se vrati u jednjak. Zbog ozbiljnosti simptoma, refluksnu situaciju treba smatrati bolešću i potrebno je provesti potrebne pretrage.
Kako bi ti pomogli pobliže objasniti same simptome ove bolesti te njezine uzroke i pokretače, pokušali smo uključiti sve korisne informacije vezane za GERB u ovaj jedan članak. Na samom kraju članka savjetovali smo te o korisnim receptima i načinu ishrane koji ti pomaže da živiš sa ovom bolesti bez dodatnih pogoršanja ili smetnji. Osim toga, ubacili smo i par korisnih savjeta koje možeš pronaći unutar teksta koji slijedi kako bi tvoj život učinili što jednostavnijim.
Što je GERB i zašto nastaje?
Refluks želučane kiseline ili samog sadržaja želudca u jednjak jedno je od glavnih obilježja gastroezofagealne refluksne bolesti, odnosno GERB-a, a spomenuta kronična bolest probavnog sustava je ujedno i najčešći oblik refluksne kiseline. GERB je uzrokovan slabim ili oštećenim mišićem koji povezuje jednjak sa želucem. Nakon što osoba proguta hranu, ovaj mišić se širi i zatvara unutar samo nekoliko sekundi.
Nenadano ili nekontrolirano otvaranje mišića te izlijevanje želučane kiseline u jednjak izaziva jaku žgaravicu te primjetan osjećaj peckanja. U slučaju da se ovaj incident ponavlja u više navrata tjedno (barem više od 2 puta) bolest se tada smatra kroničnom te zahtijeva liječenje.
Simptomi gastroezofagealne refluksne bolesti mogu se minimizirati zdravom i konzistentnom ishranom, koja smanjuje količinu kiseline proizvedene u želucu.
Gastrocet
prirodno rješenje za probavne probleme
Koji su simptomi GERB-a?
Osobama koje boluju od gastroezofagealne refluksne bolesti simptomi se najćešće pojavljuju kratko nakon obroka, a ti simptomi mogu biti:
-
poteškoće prilikom gutanja
-
bolno i upaljeno grlo
-
promuklost
-
nekontrolirano podrigivanje i štucanje
-
naslage na zubima
-
primjetna i opipljiva kvržica unutar grla
-
žgaravica, u obliku osjećaja peckanja u grlu
Naravno da hrana koju konzumiraju osobe koje boluju od GERB-a može znatno utjecati na intezitet gore navedenih simptoma. S obzirom da hrana koja izaziva simptome nije u potpunosti univerzalna kod svih oboljelih, ne postoji konkretan način ishrane ili dijeta koja će kod svih njih uroditi plodom.
S obzirom na različitost uzroka simptoma preporučamo oboljelima da vode desetodnevni dnevnik ishrane u kojem će nakon svakog obroka bilježiti u koje vrijeme su objedovali te koja točno hrana je na njih loše utjecala i izazvala jedan ili više simptoma. Nakon što je proveden dnevnik ishrane i samostalno ustanovljeno koje točno namirnice kod tebe uzrokuju poneke simptome GERB-a, možeš ih eliminirati i osmisliti novi plan prehrane tako da namirnice negativnog učinka na tvoj probavni sustav zamijeniš s onima pozitivnog djelovanja.
Koji su simptomi GERB-a?
Osobama koje boluju od gastroezofagealne refluksne bolesti simptomi se najćešće pojavljuju kratko nakon obroka, a ti simptomi mogu biti:
-
poteškoće prilikom gutanja
-
bolno i upaljeno grlo
-
promuklost
-
nekontrolirano podrigivanje i štucanje
-
naslage na zubima
-
primjetna i opipljiva kvržica unutar grla
-
žgaravica, u obliku osjećaja peckanja u grlu
Naravno da hrana koju konzumiraju osobe koje boluju od GERB-a može znatno utjecati na intezitet gore navedenih simptoma. S obzirom da hrana koja izaziva simptome nije u potpunosti univerzalna kod svih oboljelih, ne postoji konkretan način ishrane ili dijeta koja će kod svih njih uroditi plodom.
S obzirom na različitost uzroka simptoma preporučamo oboljelima da vode desetodnevni dnevnik ishrane u kojem će nakon svakog obroka bilježiti u koje vrijeme su objedovali te koja točno hrana je na njih loše utjecala i izazvala jedan ili više simptoma.
Nakon što je proveden dnevnik ishrane i samostalno ustanovljeno koje točno namirnice kod tebe uzrokuju poneke simptome GERB-a, možeš ih eliminirati i osmisliti novi plan prehrane tako da namirnice negativnog učinka na tvoj probavni sustav zamijeniš s onima pozitivnog djelovanja.
Preporučene namirnice koje pomažu u ublažavanju simptoma GERB-a
U globalu, prehranu koja je dobra u borbi protiv GERB-a možemo svrstati kao što lakšu, zeleniju i jednostavniju. Ako ti je liječnik dijagnosticirao GERB, hrana sa što manje masti i kiselina može ti znatno umanjiti siptome refluksnih bolesti kao što su peckanje, žgaravica, podrigivanje i slično.
Unos namirnica i dodataka prehrani punih probiotika mogu uravnotežiti crijevnu mikrofloru i u globalu poboljšati tvoju probavu, koja je uznemirena kao posljedica GERB-a.
Lista zdravih namirnica protiv GERB-a
-
zeleno lisnato povrće – simptome GERB-a smanjit će brokula, šparoge, grašak, zelena salata, cvjetača, rikola, pa i krumpiri,
-
đumbir – djeluje protuupalno kao prirodan lijek za žgaravicu i druge probavne tegobe, bilo kao čaj ili kao začin,
-
cjelovite žitarice – zob, ječam, kvinoja, heljda, crna riža, kus-kus i druge cjelovite žitarice upijaju kiselinu u želucu čime sprječavaju refluks,
-
necitrusno voće – jabuke, kruške, banane, dinje, lubenice, marelice i trešnje uglavnom djeluju pozitivno kod žgaravice,
-
nemasno meso – piletina, puretina, riba i morski plodovi pomažu, ako namirnice nisu pržene na ulju ili masti,
-
bjelanjci – iako žutanjak iz jaja zbog masti može pogoršati simptome GERB-a, bjelanjak možeš konzumirati bez opasnosti,
-
zdrave masti – nezdrave masti zamijeni maslinovim, sezamovim ili suncokretovim uljem te avokadom, lješnjacima i lanenim sjemenkama.
Namirnice koje pogoršavaju simptome GERB-a
Refluks se može pogoršati konzumiranjem pržene ili masne hrane jer je teže probavljiva i stoga proizvodi više želučane kiseline. Konzumiranje manje od sljedećih namirnica s visokim udjelom masti znatno će pomoći umanjenju vaših simptoma:
-
prženi krumpirići i pohana hrana,
-
prženi luk,
-
maslac i margarin,
-
mlijeko,
-
sir i vrhnje,
-
masno meso i mesne prerađevine,
-
deserti bogati mastima,
-
gotovi umaci i preljevi.
Osobe s gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB) trebale bi ograničiti unos kisele hrane, kao što su pojedini agrumi i povrće. Stoga se pod svaku cijenu mora izbjegavati sljedeće:
-
naranče,
-
limun,
-
grejp,
-
limeta,
-
ananas,
-
rajčice i umak od rajčice,
-
ocat,
-
češnjak,
-
luk,
-
papar,
-
čili.
Jelovnik za GERB i prehrana kroz cijeli dan od doručka do večere
GERB prehrana za doručak
Za doručak se drži jednostavne rutine koju nemaš potrebe često mijenjati. Pojedi tri do četiri integralna keksa, također za početak dana preporučamo da popiješ šalicu Kneippove kave s obranim mlijekom. GERB prehrana za užinu mogu biti fermentirani mliječni proizvodi namazani na tost s nemasnim mliječnim namazom za zasitan i hranjiv međuobrok. Nemasno mlijeko, odnosno obrano mlijeko izuzetno je dobra zamjena u slučaju da bez njega ne možeš započeti svoje jutro.
GERB prehrana za ručak
-
PONEDJELJAK - miso-juha s algama i tofuom (150 g); kuhane šparoge s naribanim đumbirom (150 g); šnita integralnog kruha; čaša oligomineralne vode
-
UTORAK - grašak i artičoke (80 g) s mljevenim purećim mesom (70 g); mrkva s ciklom za salatu (150 g); šnita kokosa; čaj od cikorije
-
SRIJEDA - salata s rižom, puretinom i ananasom (250 g); cvjetača (80 g), puding od karamele; kefir
-
ČETVRTAK - pita s bučom i sirom (100 g); kuhane mahune (70 g); šaka badema; oligomineralna voda
-
PETAK - povrtna juha (70 g); gljive na žaru (200 g); integralna riža (40 g); naranča; limunada
-
SUBOTA - krastavci s vrhnjem (150 g); kuhana piletina (100 g); kesten-pire; zeleni čaj
-
NEDJELJA - teleći biftek u šampanjcu s kuhanim lisnatim povrćem; salata od graha i kupusa; kolač od mrkve; jedna kruška; crni čaj
GERB prehrana za večeru
-
PONEDJELJAK - grašak i artičoke (80 g) s mljevenim purećim mesom (70 g); mrkva s ciklom za salatu (150 g); šnita kokosa; čaj od cikorije
-
UTORAK - zapečeni patlidžani sa sirom (150 g); zelena salata, raženi kruh (80 g); kiflice s vanilijom, čaj od koprive
-
SRIJEDA - odresci od soje (150 g), pečene tikvice (100 g); svježi sir (50 g); salata od klica (70 g); kukuruzni kruh (50 g); čaj od mente
-
ČETVRTAK - puretina na žaru (150 g) s miješanim povrćem (100 g); ječmeni kruh (50 g); frape od banane
-
PETAK - inćuni u pećnici (150 g, izbjegavajte masne ribe poput skuše i soma); kuhani krumpir u ljusci (50 g); integralni kruh (50 g); kompot od trešanja; planinski čaj
-
SUBOTA - lungić na žaru (100 g), izbjegavajte svinjsku mast kada nešto pečete; kinesko povrće u umaku od gljiva (100 g); raženi kruh (80 g); marelice, čaša mlijeka od soje
-
NEDJELJA - sir na žaru (100 g); palenta zapečena na žaru (100); radič (80 g); čaj od mente izuzetno dobro paše za kraj tjedna
Kako liječiti GERB prirodnim putem? Zdravi i prirodni savjeti doktora koji su pomogli brojnim pacijentima
GERB i soda bikarbona
U probavnom sustavu soda bikarbona i voda čine otopinu koja se brzo apsorbira i počinje neutralizirati kiselinu koju proizvodi masna i jako začinjena hrana i druge okolnosti, poput stresa.
Većina trgovina mješovitom robom nudi sodu bikarbonu i vodu, tako da su vam ti sastojci izrazito pristupačni i lako dostupni, ali i jeftini. Soda bikarbona će uzrokovati podrigivanje, što će pomoći u uklanjanju plinova i nadutosti te ublažavanju nelagode u želucu.
Soda u većini slučajeva nije idealan izbor ako se nosite s ekstremnom mučninom i povraćanjem, čak i ako vam sastojci u ovom receptu pomažu da se riješite svakodnevne mučnine.
GERB liječenje biljem
Kao što smo već ranije spomenuli protiv GERB-a se najbolje boriti prirodnim putem, u to možemo ubrajati različite čajeve, bilje, ali i biljne lijekove koji će zasigurno ublažiti siptome te vam olakšati život na dnevnoj bazi u borbi protiv ove bolesti.
Veliku većinu ovih čajeva možete jednostavno skuhati tako da samo pomiješate jednu do dvije žlice sušenog bilja koje ćete preliti vrućom vodom i ostaviti otprilike 20 minuta kako bi čajevi oslobodili svoju ljekovitost.
Neki od domaćih čajeva koje možete samostalno pripremiti su:
-
Končar s bijelim sljezom
-
Dvije žličice kadulje u šalici kipuće vode
-
Njemačka kamilica s komoračem ili paprenom metvicom
-
Čaj od ružmarina
-
Klinčić, cimet i đumbir zajedno
Hrana koja ne stvara kiselinu u želudcu
-
Nemasni mliječni proizvodi. Kada je riječ o ublažavanju žgaravice pa čak i kod ulkusne bolesti i pojave čira, neki ljudi vjeruju da je mlijeko rješenje. Simptomi se mogu ublažiti kratkoročno, ali koncentracija kalcija u mlijeku dugoročno uzrokuje da želudac proizvodi više kiseline, što stanje pogoršava. Mlijeko s niskim udjelom masti i nemasni mliječni proizvodi su korisni za zdravlje jer ne stvaraju kiselinu u želucu.
-
Probiotici. Jogurt i probiotike treba redovito konzumirati kod proljeva (zaraznih ili zbog abnormalnosti crijevne flore uzrokovane antibioticima), sindroma iritabilnog crijeva, upalnih bolesti crijeva, zatvora, a ostvarilo je i obećavajućih rezultata kod alergijskih bolesti. Probiotici nisu opsežno proučavani u odnosu na GERB, ali se pokazalo da poboljšavaju probavu i pražnjenje crijeva.
-
Vlaknima bogata hrana. Dokazano je da konzumiranje više voća i povrća, kao i povećanje unosa vlakana u obliku kruha od cjelovitog zrna i žitarica, štiti od GERB-a i drugih probavnih problema, u isto vrijeme važno je napomenuti da pretjeran unos vlakana može znatno nadražiti crijeva te se treba izbjegavati.
Učestala pitanja vezana za GERB
Kako izliječiti GERB?
U borbi protiv žgaravice i drugih simptoma GERB-a, lijekovi za kontrolu ili neutralizaciju kiseline prva su linija obrane. Ako ne vidite nikakvo poboljšanje nakon nekoliko tjedana, liječnik vam može propisati oštrije lijekove ili predložiti operaciju.
Oni koji pate od apneje u snu trebaju jesti najmanje tri sata prije spavanja. Pacijentima se također savjetuje prestanak pušenja te izbjegavanje masne i začinjene hrane kao što su meso te izbjegavanje kave, mlijeka, čokolade i voćnih sokova.
Operacija zatezanja donjeg sfinktera jednjaka sprječava refluks kiseline i nakupljanje želučane kiseline. Minimalno invazivne operacije sada su norma. Zahvat ima stopu smrtnosti manju od jedan posto.
GERB kod djece, što im dati za jesti?
Biljna vlakna neophodna su za zdravu probavu, kao i za ravnotežu šećera i kolesterola u krvi, zbog čega voće i povrće bogato vlaknima treba promovirati djeci u ranoj dobi.
Ako te brine djetetov zatvor, nemoj izbacivati vlakna iz prehrane bez prethodnog savjetovanja s liječnikom. Takav pristup može imati kratkoročne i dugoročne posljedice po zdravlje djeteta. Idealna je hrana bogata vlaknima koja je lako probavljiva. Povrće i žitarice koje je lako probavljivo, a još uvijek ima puno vlakana, primjer su toga. Zobene pahuljice s borovnicama, rogačem i probiotičkim jogurtom ukusan su način za početak dana za tvoje dijete.
Ukoliko tvoje dijete ne podnosi laktozu ili je alergično na mliječne proizvode, možeš ga zamijeniti zobenim ili bademovim mlijekom. Kada tvoje dijete zatraži mliječne proizvode, umjesto sladoleda ili pudinga, posluži mu hranjiv, slatki jogurt s bobicama i sjemenkama.
Bijela riba, puretina i piletina uz dodatak povrća ili pirea od batata i mrkve odlične su varijante za ručak ili pak večeru dijeteta, obrati pažnju na to da je hrana lagano začinjena te pečena na maslinovom ulju.
GERB kod djece, što im dati za jesti?
Biljna vlakna neophodna su za zdravu probavu, kao i za ravnotežu šećera i kolesterola u krvi, zbog čega voće i povrće bogato vlaknima treba promovirati djeci u ranoj dobi.
Ako se brineš zbog djetetovog zatvora, nemoj izbacivati vlakna iz prehrane bez prethodnog savjetovanja s liječnikom. Takav pristup može imati kratkoročne i dugoročne posljedice po zdravlje djeteta.
Idealna je hrana bogata vlaknima koja je lako probavljiva. Povrće i žitarice koje je lako probavljivo, a još uvijek ima puno vlakana, primjer su toga. Zobene pahuljice s borovnicama, rogačem i probiotičkim jogurtom ukusan su način za početak dana za tvoje dijete.
Ukoliko tvoje dijete ne podnosi laktozu ili je alergično na mliječne proizvode, možeš ga zamijeniti zobenim ili bademovim mlijekom. Kada tvoje dijete zatraži mliječne proizvode, umjesto sladoleda ili pudinga, posluži mu hranjiv, slatki jogurt s bobicama i sjemenkama.
Bijela riba, puretina i piletina uz dodatak povrća ili pirea od batata i mrkve odlične su varijante za ručak ili pak večeru dijeteta, obrati pažnju na to da je hrana lagano začinjena te pečena na maslinovom ulju.
Zaključak
Gastroezofagealna refluksna bolest karakterizirana je vraćanjem kiseline iz želuca u jednjak, što može izazvati neugodne simptome poput žgaravice, nadutosti, problema s gutanjem i slično. Ublažavanje simptoma GERB-a zahtijeva pažljivu kontrolu prehrane, promjene načina života i, u određenim slučajevima lijekove.
Kako bi se plan liječenja prilagodio i spriječile komplikacije, obavezno se savjetuj sa svojim liječnikom.
Gastrocet
prirodno rješenje za probavne probleme