Hedera logo
  • PROIZVODI
  • BEE RUN
  • BLOG
  • KONTAKT
PRIDRUŽI SE KLUBU ZDRAVLJA
0

Bronhitis - Simptomi, Uzroci i Kako ga Ublažiti

Kada su u pitanju bolesti dišnih putova, bronhitis je svakako nešto na što bi svatko trebao obratiti pozornost. Radi se o upali sluznica na bronhijama koji su zapravo putevi kojima zrak dolazi do naših pluća.


No, iako ova bolest sama po sebi ne mora biti previše opasna, vrlo je važno prepoznati ju na vrijeme jer se iz nje mogu razviti veći problemi, poput upale pluća ili čak kronične opstruktivne plućne bolesti.


Dakle, dobro je znati kako ovu bolest liječiti i kako izbjeći teže posljedice, a za sve to trebaš biti dobro upoznat s problemom jer bronhitis ne dolazi u samo jednom obliku. Evo najvažnijih savjeta.


Vrste Bronhitisa


Postoje dvije osnovne vrste bronhitisa koje mogu napasti tvoja pluća, a to su akutni i kronični.


Akutni oblik bolesti karakterističan je za dolazak zimskog perioda i često je popraćen i drugim zdravstvenim problemima poput prehlade ili upale gornjih dišnih puteva.


S druge strane, kronični bronhitis posljedica je pušenja ili dužeg i redovitog boravka u prostoru u kojem zrak nije dobar za tvoja pluća. Ovaj oblik bolesti nije moguće u potpunosti izliječiti pa stoga trebaš paziti u kakvom prostoru boraviš.


Nezdravo okruženje na poslu, primjerice, može dugoročno uzrokovati ovaj problem. Proučimo pobliže sada svaku vrstu bronhitisa.


Akutni Bronhitis


Kao što smo već rekli, akutni bronhitis se najčešće javlja zimi, a trajat će u prosjeku nešto manje od dva tjedna ako ne preraste u upalu pluća.


Ovu bolest uzrokuju virusi, ali mnogi drugi čimbenici mogu te učiniti sklonijim ovoj upali bronhija. Pušenje je dobar primjer, ali akutni bronhitis može se razviti i u slučaju da je neka bolest poput prehlade već napala i oslabila tvoj organizam.


Glavni simptom bronhitisa je kašalj koji rezultira iskašljavanjem sluzi koja može biti prozirna, ali i bijele, žute ili zelene boje. Iscrpljenost, glavobolja i bol u cijelom tijelu, kao i povišena temperatura također se mogu javiti, a tjelesna temperatura će najčešće prijeći 38 stupnjeva.


Kašalj može dovesti i do boli u prsima, a posumnjaš li u bronhitis, obvezno se javi liječniku. S obzirom da akutni bronhitis je bolest virusnog porijekla, antibiotici ovdje nisu od velike pomoći.


Jednostavno, trebaš sačekati da se tvoj imunosni sustav sam obračuna s napadačima na tvoj organizam. Ono što možeš napraviti je uzimati lijekove koji bi mogli ublažiti simptome i tako olakšati borbu s bolesti. Primjerice, ako je temperatura visoka, možeš uzeti lijek koji ju može spustiti i slično.


Kronični Bronhitis


Kronični bronhitis, s druge strane, teža je bolest koja dolazi kao posljedica prvenstveno okoliša u kojem živiš i tvojih (ne)zdravih navika. Pušenje se ovdje još jednom javlja kao jedan od glavnih uzročnika, no kvaliteta zraka općenito vrlo je važna.


Život u gradu s iznimno onečišćenim zrakom može dovesti do razvoja kroničnog oblika bolesti, a isto vrijedi i za radno mjesto na kojem se mogu udisati prašina, kemikalije i ispušni plinovi. Ovo neprekidno nadražuje sluznicu bronhija, što rezultira kroničnim oboljenjem.


Treba, međutim, reći da neki ljudi su jednostavno skloniji kroničnom bronhitisu zahvaljujući njihovoj genetici. Što se simptoma tiče, kronični bronhitis karakterizira kašalj koji traje mjesecima (najmanje tri mjeseca), a javlja se u uzastopnim godinama.


Ovaj kašalj se u nekim periodima može pogoršati i pacijent može početi iskašljavati sluz jer se u plućima javio i akutni oblik bolesti. Kronični bronhitis može se liječiti posebnom metodom koja se naziva plućna rehabilitacija.


Ukratko, radi se o vježbama koje pacijentu pomažu da lakše funkcionira svaki dan, lakše diše i bude u mogućnosti više vježbati. No, liječenje brohitisa zasebna je tema koju treba posebno obraditi.


Liječenje Bronhitisa


Nakon svega pročitanog, vjerojatno se pitaš kako najbolje liječiti bronhitis. Kao što smo već rekli, akutni bronhitis uzrokuju virusi. Do bakterijske infekcije može doći, ali glavni krivac za sve je virus gripe, pa je poželjno cijepiti se u zimskom periodu kako bi se izbjegli problemi.


Ako oboliš od ove bolesti, najbolje je liječiti se prirodnim sastojcima poput meda ili raznih čajeva koji će ublažiti kašalj i smanjiti nadraženost dišnih puteva. Zapravo, svi lijekovi protiv kašlja, posebice oni na biljnoj bazi, poput sirupa od islandskog lišaja, mogu se smatrati dobrim načinom obračunavanja s ovom bolesti.


Preporučuje se i piti puno tekućine u svrhu lakšeg iskašljavanja. Posumnjaš li na bronhitis, svakako se obrati svom obiteljskom liječniku koji će moći postaviti dijagnozu. U slučaju akutnog oblika bolesti, ovi stručnjaci će voditi brigu o tvom liječenju, dok pulmolozi preuzimaju stvari u svoje ruke ako se radi o kroničnom obliku.


Obično je jednostavan pregled stetoskopom dovoljan da se postavi dijagnoza, iako se mogu raditi i dodatne pretrage, posebice u slučaju da liječnik sumnja na upalu pluća.

Često Postavljana Pitanja


Neka pitanja vrlo su česta među pacijentima koji se moraju suočiti s bronhitisom, pa stoga evo kratkih odgovora koji će riješiti najčešće dvojbe.


Je li Svaki Kašalj Bronhitis?


Ne, naravno da nije. Uzroci kašlja mogu biti višestruki - može se raditi o upali nekog dijela gornjih dišnih putova ili nečemu ozbiljnijem poput upale pluća. Moguće je čak i da strano tijelo dospije u dišne putove, što će također uzrokovati kašalj.


Situacija u kojoj je zrak onečišćen dimom ili nekim drugim tvarima je dobar primjer toga. Dakle, kašalj nipošto ne mora biti znak bronhitisa. Naprotiv, često se radi o puno bezazlenijem uzroku.


Što je KOPB?


Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) razvija se kao posljedica kroničnog bronhitisa, a uzrokuje otežano disanje i polagano začepljivanje dišnih puteva. Ovaj problem najčešće se javlja kod osoba koje puše ili su nekad pušile, tako da je za njegovo sprječavanje najvažnije odbaciti ovu naviku i posvetiti se zdravijem načinu života.


Oštećenja koja nastaju kao posljedica KOPB-a ne mogu se sanirati, a i mogućnosti liječenja su ograničene, tako da ovu bolest svakako treba shvatiti ozbiljno.


Koji je Lijek za Bronhitis i Astmu ili Alergiju?


Ako se bronhitis javi kod pacijenata koji boluju od astme ili neke od alergija, oni pomoću inhalatora mogu olakšati svoje probleme, a tu su i lijekovi koji potiču širenje dišnih puteva.


Naravno, sve ovo će propisati tvoj liječnik, ali u svakom slučaju postoje stvari koje se mogu poduzeti kako bi borba s bronhitisom i astmom ili alergijom bila što lakša.


Je li Bronhitis Zarazan?


To ovisi o kojem se obliku bolesti radi. Akutni bronhitis uzrokuju virusi, što znači da može biti zarazan, pa je važno biti pažljiv kod iskašljavanja kako se virusi ne bi širili kapljičnim putem.


Kronični bronhitis, s druge strane, nije zarazan jer se ovdje zapravo radi o istrošenosti pacijentovih pluća koja su takva postala zbog dugotrajnog udisanja zraka loše kvalitete.

  • Česta pitanja
  • Uvjeti korištenja
  • Pravila i privatnost podataka

© Copyright. Hedera d.o.o. 2021.

March 18, 2022