Žgaravica u trudnoći
Nitko nije upoznat sa žgaravicom kao što je to trudnica. Štoviše, velika je vjerojatnost da ćeš osjećati žarenje i nelagodu tijekom svoje trudnoće. I vjeruj nam, nisi sama: Gotovo polovica mama također su osjećale tvoju bol.
Žgaravica predstavlja osjećaj goruće boli u prsima, a može se proširiti i i prema grlu te uzrokovati gorak ili kiseo okus u grlu. Može biti jako nelagodna i bolna, no zapravo je korisna za tvoju bebu. U nastavku teksta saznat ćeš i zašto.
Što uzrokuje žgaravicu tijekom trudnoće?
Na početku trudnoće, tvoje tijelo proizvodi velike količine hormona progesterona i relaksina. Ti hormoni imaju tendenciju da opuštaju glatka mišićna tkiva u cijelom tijelu, uključujući ona u tvom gastrointestinalnom traktu.
Kao rezultat toga hrana se ponekad sporije kreće kroz probavni sustav što rezultira poremećajima u probavi koji se manifestiraju kroz osjećaj napuhnutosti, plinovitosti te žgaravice.
Žgaravica se javlja kada se mišićni prsten koji razdvaja jednjak od želuca opusti (poput svih mišića u gastrointestinalnom traktu), omogućujući hrani i kiselim probavnim sokovima da se vrate iz želuca u jednjak.
Također, kako tvoje dijete raste, tako i maternica postaje veća. Tada maternica pritišće tvoj želudac i gura želučane kiseline prema gore, u jednjak. Upravo zbog toga je žgaravica češća tijekom trećeg tromjesečja, u posljednjim mjesecima trudnoće, kada su dijete i maternica najveći i pritišću druge organe.
Kako je žgaravica korisna za moju bebu?
Usporavanje probave koje se događa kao rezultat žgaravice omogućuje bolju apsorpciju hranjivih sastojaka u krvotok, a zatim kroz posteljicu i u tvoju bebu.
Gastrocet
100% prirodno rješenje za probavne probleme
na bazi propolisa, pčelinje peludi i đumbira
Koji su simptomi žgaravice u trudnoći?
Probleme sa žgaravicom možeš imati u bilo kojem trenutku tijekom trudnoće, no najčešće se pojavljuju od 27. tjedna pa nadalje.
Obično se simptomi žgaravice javljaju nakon jela ili pića, ali ponekad može postojati i vremenski razmak između obroka i pojave žgaravice.
Simptomi koje možeš osjetiti tijekom žgaravice su sljedeći:
-
Osjećaj goruće boli u prsima
-
Osjećaj nadutosti i težine u želucu
-
Podrigivanje
-
Povraćanje
Kada mogu očekivati prestanak žgaravice u trudnoći?
Nažalost, žgaravica je simptom koji će te vjerojatno pratiti tijekom čitave trudnoće, ako je uopće imaš. Odnosno, čak i ako si uspjela izbjeći probavne smetnje na početku trudnoće, velika je vjerojatnost da ćeš imati nagli val oko drugog ili trećeg tromjesečja kada maternica preuzme trbušnu šupljinu i pogura trbuh prema gore.
Srećom, žarenje bi trebalo prestati netom nakon porođaja.
Više od polovice svih trudnica žali se na jaku žgaravicu, posebno tijekom trećeg tromjesečja. Češće se javlja kod žena koje su već bile trudne i kod onih koje su imale probleme sa žgaravicom prije trudnoće.
Nažalost, žgaravica je simptom koji će te vjerojatno pratiti tijekom čitave trudnoće, ako je uopće imaš.
Odnosno, čak i ako si uspjela izbjeći probavne smetnje na početku trudnoće, velika je vjerojatnost da ćeš imati nagli val oko drugog ili trećeg tromjesečja kada maternica preuzme trbušnu šupljinu i pogura trbuh prema gore.
Srećom, žarenje bi trebalo prestati netom nakon porođaja.
Više od polovice svih trudnica žali se na jaku žgaravicu, posebno tijekom trećeg tromjesečja. Češće se javlja kod žena koje su već bile trudne i kod onih koje su imale probleme sa žgaravicom prije trudnoće.
Koje lijekove za žgaravicu smijem uzimati tijekom trudnoće?
U trudnoći možeš koristiti antacide koji pomažu u neutralizaciji želučane kiseline te smanjuju žgaravicu. Izbjegavaj druge lijekove protiv žgaravice tijekom trudnoće, osim ako ih nije propisao liječnik.
Međutim, ako je tvoja žgaravica dugotrajna, liječnik ti može prepisati neke od lijekova koji kontroliraju proizvodnju želučane kiseline, poput inhibitora protonske pumpe (IPP) ili H2 blokatora.
Koji su prirodni lijekovi za žgaravicu primjereni trudnicama?
Srećom, probavne smetnje potaknute trudnoćom nisu ništa zabrinjavajuće.
No, jasno nam je koliko pojava žgaravice može biti nelagodna, a šanse za trudnoću bez žgaravice u potpunosti su jako male. Dobra vijest je ta što ima mnogo prirodnih načina na koje možeš ublažiti simptome žgaravice, pa čak i spriječiti pojavu iste.
Evo neka prirodna rješenja koja će ti pomoći kod problema sa žgaravicom tijekom trudnoće:
Hrani se zdravo
Naravno, zdrava prehrana je uvijek bitna, posebno ako si trudna. No, osim svih benefita koje ti zdrava prehrana nudi, također ti pomaže smanjiti simptome žgaravice.
U trudnoći je normalno da imaš veću potrebu za hranom i jedeš više nego obično, no to ponekad može naštetiti tebi i tvojem djetetu. Zato bi bilo dobro držati se zdrave prehrane u trudnoći čime si možeš znatno umanjiti simptome žgaravice, što uključuje smanjenje pića koja sadrže kofein te izbjegavanje začinjene i masne hrane.
Promijeni način na koji jedeš i piješ
Umjesto da jedeš velike količine hrane tri puta dnevno, pokušaj svoje obroke raspodijeliti tako da jedeš manje, a češće. Također, izbjegavaj jesti barem tri sata prije odlaska na spavanje.
Dodaci prehrani
Prirodni dodaci prehrani s dodatkom đumbira mogu ti biti od velike pomoći u ublažavanju simptoma žgaravice. Gastrocet je potpuno prirodni dodatak prehrani na bazi propolisa, pčelinje peludi i đumbira koji uspješno riješava probleme sa žgaravicom, a ono najbitnije, potpuno je siguran za trudnice.
Dodaci prehrani
Prirodni dodaci prehrani s dodatkom đumbira mogu ti biti od velike pomoći u ublažavanju simptoma žgaravice.
Gastrocet je potpuno prirodni dodatak prehrani na bazi propolisa, pčelinje peludi i đumbira koji uspješno riješava probleme sa žgaravicom, a ono najbitnije, potpuno je siguran za trudnice.
Gastrocet
100% prirodno rješenje za probavne probleme
na bazi propolisa, pčelinje peludi i đumbira
Počni se držati uspravno
Sjedeći uspravno dok jedeš osjetno ćeš si smanjiti pritisak na želudac. Kada ideš na spavanje, dobro je poduprijeti glavu i ramena. Na taj način spriječit ćeš izlazak želučane kiseline tijekom spavanja.
Možeš žvakati žvakaću gumu bez šećera
Žvakanjem žvakaće gume pola sata nakon jela povećava se stvaranje sline koja neutralizira višak kiseline u jednjaku. Zabrinuta si zbog umjetnih zaslađivača tijekom trudnoće? Žvakaća guma bez šećera je u redu ako je u umjerenim količinama.
Počni jesti bademe
Nekoliko badema nakon obroka također će neutralizirati sokove u želucu, što može ublažiti, ili čak spriječiti, žgaravicu.
Čašica bademovog mlijeka nakon obroka ili kad žgaravica pogodi umirit će tvoj želudac, a dobit ćeš i bonus kalcij. Neke buduće mame olakšanje pronalaze u toplom mlijeku pomiješanim sa žlicom meda.
Pripazi na svoju težinu
Potpuno je normalno dobijati na kilaži tijekom trudnoće, no ukoliko je to moguće, potrudi se da taj rast težine bude postupan i umjeren. Suvišni kilogrami mogu pogoršati žgaravicu dodavanjem pritiska na probavni trakt.
Opusti se
Stres ima jak učinak na tvoj želudac - može povećati želučane tegobe, pa je zbog tog bitno da se naučiš opustiti. Isprobaj prenatalnu jogu, meditaciju, vizualizaciju ili akupunkturu.
Trudnoća i GERB
Ako si prije trudnoće imala gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB), žgaravica nije novost, ali liječenje tijekom trudnoće moglo bi biti.
Sada kada si trudna, razgovaraj sa svojim liječnikom o tome jesu li prepisani lijekovi koje uzimaš još uvijek u redu. Mnogi savjeti za borbu protiv žgaravice također mogu pomoći kod tvog refluksa.
A ako ti se žgaravica javila tek u trudnoći i pojavljuje se više od dva puta tjedno ili ako nisi osjetila olakšanje nakon uzimanja lijekova bez recepta dulje od dva tjedna, svakako razgovaraj sa svojim liječnikom.
Možda imaš GERB, koji zahtijeva određene promjene u načinu života i lijekove.
Znači li pojava žgaravice u trudnoći da će se moje dijete roditi s kosom?
Osjećaš li jako žarenje? Možda bi se poželjela opskrbiti dječjim šamponom.
Istraživanje je potkrijepilo praznovjerje da, u prosjeku, što više osjećaš žgaravicu tijekom trudnoće, to je vjerojatnije da će se tvoje dijete roditi s punom glavom kose. Koliko god nevjerojatno zvučalo, čini se da su hormoni odgovorni za žgaravicu isti oni koji uzrokuju nicanje fetalne dlake.
Zaključak
Žgaravica je čest pratitelj trudnoće koji može donijeti nelagodu. No, srećom, ne radi se o ozbiljnom problemu, već o sasvim normalnoj pojavi, a postoje razni načini na koje si možeš ublažiti simptome i osjećati se bolje.
S pravim pristupom prehrani i načinu života, većina trudnica moći će uspješno kontrolirati svoju žgaravicu i uživati u trudnoći sa što manje neugodnosti. Zapamti, briga o sebi i svom tijelu tijekom trudnoće ključna je za za tvoju i djetetovu dobrobit i zdravlje.
Zaključak
Žgaravica je čest pratitelj trudnoće koji može donijeti nelagodu. No, srećom, ne radi se o ozbiljnom problemu, već o sasvim normalnoj pojavi, a postoje razni načini na koje si možeš ublažiti simptome i osjećati se bolje.
S pravim pristupom prehrani i načinu života, većina trudnica moći će uspješno kontrolirati svoju žgaravicu i uživati u trudnoći sa što manje neugodnosti.
Zapamti, briga o sebi i svom tijelu tijekom trudnoće ključna je za za tvoju i djetetovu dobrobit i zdravlje.