Biljke i začini za zdravu probavu
6 biljaka za prirodno ublažavanje probavnih tegoba
U današnjem ubrzanom životnom tempu, pravilna prehrana i zdrava probava ključni su za održavanje općeg zdravlja.
Razne biljke od davnina su korištene kao prirodni lijekovi za razne probavne tegobe. U ovom članku, istražit ćemo nekoliko biljaka koje su poznate po svojim blagotvornim učincima na probavni sustav.
Đumbir
Ovaj ukusan začin posebno je koristan za naš želudac i crijeva. Đumbir dokazano pomaže smiriti želučane tegobe, a može se konzumirati uz obrok ili kao čaj nakon jela.
Đumbir je poznat po svojoj toplini, koja je ključna za optimalnu probavu. Zagrijava želudac i omogućuje kretanje hrane kroz probavni trakt, poboljšavajući probavu i apsorpciju hranjivih tvari, a koristi se za ublažavanje mučnine, slabosti i nadutosti trbuha.
Aktivni sastojci u đumbiru, poznati kao gingeroli, djeluju kao inhibitori proupalnih kemikalija, smirujući mučninu i povraćanje.
Također je učinkovit i za suzbijanje jutarnjih mučnina i žgaravice u trudnoći te za ublažavanje mučnine u vožnji, a djeluje i kao prirodna pomoć za simptome gastritisa i žgaravice.
Može se koristiti u različitim oblicima, uključujući svježi korijen, sok, čajeve, pivo, a čak je dostupan i u obliku prirodnih dodataka prehrani.
Gastrocet
prirodno rješenje za probavne probleme
na bazi đumbira, propolisa i pčelinje peludi
Kamilica
Kamilica je popularna biljka za probavne simptome, a tradicionalno se propisuje za liječenje akutnih i kroničnih želučanih tegoba, poput upala i grčeva probavnih organa.
Ekstrakti suhih cvjetova kamilice imaju spazmolitičke (protiv grčeva) i anksiolitičke (protiv anksioznosti) učinke. Kamilica također ima antimikrobna i protuupalna svojstva, što može objasniti njezin umirujući učinak na probavu. Apigenin, kemijski spoj izoliran iz kamilice, djeluje na GABA receptore u mozgu, pružajući prirodni inhibitorni učinak na naš središnji živčani sustav.
Ova biljka je sigurna i dobro podnošljiva, iako može uzrokovati jako rijetke alergijske reakcije kod osoba osjetljivih na određene obitelji biljaka. Koristi se za ublažavanje anksioznosti, grčeva, nadutosti, gastrointestinalnih upala, proljeva, gastritisa i peptičkih ulkusa.
Kurkuma
Kurkuma, glavni sastojak žutog curryja, sadrži kurkumin, snažno protuupalno sredstvo koje je gotovo jednako učinkovito kao neki lijekovi, a koje je također snažan antioksidans koji usporava proizvodnju slobodnih radikala i sprječava oksidativno oštećenje stanica.
Kurkuma je poznata po svojim protuupalnim svojstvima i može se koristiti za liječenje gastrointestinalnih upala. Kao koleretik, pomaže izlučivanju žuči iz jetre, što poboljšava probavu i asimilaciju hranjivih tvari.
Kurkuma se tradicionalno koristi za liječenje peptičkih ulkusa, slabosti probave, gastrointestinalnih upala i infekcija Helicobacter pylori.
Paprena metvica
Poznat po svojoj upotrebi za umirivanje probavnog sustava još od antičke grčke, pepermint (paprena metvica) je biljka koja ima mnogo benefita za probavni sustav.
Ulje paprene metvice posebno je korisno za simptomatsko ublažavanje sindroma iritabilnog crijeva, a možeš ga konzumirati i kao čaj.
Povoljno utječe na ublažavanja plinova, boli i nelagode u trbuhu.
Komorač
Komorač je biljka koja opušta i hrani želudac i crijevne stijenke, posebno korisna za prekomjerne plinove.
Kao antispazmodik, komorač opušta zgrčene crijevne mišiće i pomaže u raspršivanju zarobljenog plina.
Također ima antimikrobna svojstva koja pomažu u održavanju zdrave bakterijske ravnoteže u gastrointestinalnom traktu.
Korijen bijelog sljeza
Još jedna biljka koja se nalazi na našem popisu za zdravu probavu je bijeli sljez. Korijen bijelog sljeza poznat je po liječenju problema koji se povezuju sa želučanom kiselinom.
Njegovo umirujuće djelovanje oblaže jednjak i želučanu sluznicu, sprječavajući kontakt između upaljene sluznice i želučane kiseline, a koristi se za pomoć kod stanja kao što su GERB, gastritis i peptiči ulkus.
Zaključak
Korištenje biljaka za poboljšanje probave može biti jednostavan i učinkovit način za održavanje zdravlja tvojih crijeva.
Đumbir, kamilica, kurkuma, pepermint, komorač i korijen bijelog sljeza nude razne blagotvorne učinke koji pomažu ublažiti probavne tegobe i poboljšati opće zdravlje. Uključivanje ovih biljaka u svakodnevnu prehranu može donijeti značajne benefite za tvoj probavni sustav.